Tunceli-Pülümür Karayolu'nu kesen bir grup PKK'li terörist, dün akşam saatlerinde durdurdukları araçtakilere örgütün propagandasını yaptı.

Bölücü teröristler, DTP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adayları dışındaki partilere de oy verilmemesini istedi.

İhbar üzerine güvenlik güçleri, bölgeye hareket ederken, Tunceli’den kalkan iki Kobra helikopterin ise yol kesilen bölgedeki ormanlık alanları bombaladı.
     
PKK'LILARIN 3 TIR ŞOFÖRÜNÜ REHİN ALDIKLARI İLERİ SÜRÜLDÜ

Tunceli-Pülümür Karayolu'nu keserek bölücü örgüt propagandası yapan ve durdurdukları araçları geldikleri yöne geri gönderen bir grup PKK'lı bölücü teröristin, 3 TIR ile birlikte şoförlerini de rehin aldıkları öne sürüldü. PKK'lı bölücü teröristlerin, 3 rehineyle birlikte halen Tunceli-Pülümür Karayolu'nda bekledikleri de ileri sürülen bilgiler arasında.
     
DÜZGÜN TV YÖNETİCİSİ GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Teröristlerin, durdurdukları Düzgün TV'nin canlı yayın aracında bulunan yerel televizyon kanalı (Düzgün Tv) Yöneticisi Vijdan Baykara gazetecilerin sorularını cevapladı.

Baykara sözlerinde şunları öne sürdü: “Akşam 16.00 sularında, 22 Temmuz Genel seçimleriyle ilgili program yapmak için Tunceli'den Erzincan'a gidiyorduk, Pülümür İlçesi'ne 25 kilometre kala bölücü terör örgütü üyeleri tarafından yolun ağaç ve telefon direkleriyle kapatıldığını gördük. Ardından da silah sesleri gelmeye başladı. Karayolu üzerinde bulunurken, havadan kobra helikopterleri, vadi içinde bulunan teröristlere roketle ateş ediyordu. Çatışma uzun bir süre devam etti. Biz, o sırada biraz gerideydik. Korktuk ve Tunceli'ye geri döndük.''
     
PÜLÜMÜR KARAYOLU'NA GİRİŞ ÇIKIŞ İZNİ KALKTI

Düzgün TV çalışanları, daha sonra Jandarma tarafından ifadeleri alınmak üzere Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı'na götürüldü. Bu arada olası araçlı bir eylem ihtimalini gözönünde bulunduran güvenlik güçleri, Tunceli ve Pülümür Karayolu'na giriş ve çıkışlara izin vermiyor.

Bu arada Düzgün TV ekibinin ifade verdiği Nazimiye İlçe sınırındaki karakolun Şehit Mehmet Karakolu olduğu da belirtildi.

Ferit DEMİR / DHA