GAZETE HABERTÜRK


Diyarbakır Silvan’da PKK saldırısında şehit olan oğlunu 16 Temmuz’da Tekirdağ’da Şarköy’ün Yörgüç Köyü’nde toprağa veren Ahmet Kaplan bir gün sonra Ankara’dan arandı. Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden aradığını söyleyen bir kişi Kaplan’a “Oğlunuzun adına köy camisine şadırvan yaptırmak istiyoruz. Bunun için 18 bin TL para topladık” diyerek konuyu görüşmek üzere Ankara’ya çağırdı. Kaplan da hemen kardeşi ile birlikte yola çıktı.

Pazartesi günü Ankara’da baba ile amcayı karşılayan 45 yaşlarındaki bir kişi dernek faaliyetlerinden söz edip bir halı fabrikası sahibinin kendilerine destek verdiğini anlattı. Kaplan ve kardeşine Ankara’yı gezdirirken Gökhan’ın annesinin emekliliği bulunmadığını öğrenen dolandırıcı eşinin SGK’da çalıştığını belirterek “Şehit aileleri 10’da 1 ödeme yaparak emeklilik haklarından yararlanıyor” dedi. Ardından sözde eşi ile bir telefon görüşmesi yaptı ve Ahmet Kaplan’a “Bin 880 lira ödenirse işlemleri hemen başlatabiliriz” dedi. Kaplan durumdan şüphelense de memleketteki oğlunu arayarak hemen havale çıkarttırdı ve parayı zanlıya verdi.

Bir ara Kaplan’ın cep telefonunu da alan dolandırıcı namaz kılma bahanesiyle camiye götürdüğü iki kardeş abdest alırken kayıplara karıştı. Durumu Tugay Komutanı’na bildirdiğini belirten şehit babası Kaplan, “Onlar da diğer şehit ailelerini uyaracaklar” dedi. Dolandırıcılara tepki gösteren Kaplan “Eşim oğlunun acısından ölmeye yatmış, benim ayakta duracak halim yok. ‘Oğlunun adına şadırvan yapılacak, adını vereceğiz’ denilince gururlandım. Bizim acımızdan, yaşadığımız bu sıkıntılı günlerden nasıl menfaat sağlamaya çalışıp dolanlandırmaya çalışıyorlar” dedi.