Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ''Yıldırım-2011'' tatbikatı, 5-13 Ekim'de Hatay'da icra edilecek.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2011 yılı planlı tatbikatlarından olan ''Yıldırım-2011'' seferberlik tatbikatı, Kara Kuvvetleri Komutanlığının İskenderun'daki 39'uncu Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında yapılacak.

Açıklamada, 5-13 Ekim 2011 tarihleri arasındaki tatbikatta, seferberlik sisteminin denenmesi, tatbikata katılacak yedek personelin sefer görevlerine yönelik eğitilmesi, seferde kullanacağı silah, teçhizat, araç ve malzemeye intibakları, yedek personel ile ilgili tebliğ ve celp işlemlerinde askeri ve mülki makamlar arasında koordinasyonun ve yükümlülerle iletişimin tesis edilmesi, seferberlik ve savaş halinde bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile silahlı kuvvetler arasında yürütülecek müşterek faaliyetlerin denenmesinin amaçlandığı belirtildi.

''Yıldırım-2011'' seferberlik tatbikatına, 730 yedek personel, 40 araç, bir özel nakliyat firması ile kamu kurum ve kuruluşlarından ilgili unsurların katılacağı açıklandı. Rutin planlı tatbikat, geçen yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığının Balıkesir'deki 9'uncu Ana Jet Üs Komutanılığında icra edilmişti.

AA