CHP esli lideri Deniz Baykal, Wikileaks belgelerine dayandırılan ve emniyet müdürlüğü yetkililerinin ABD elçiliğine Ergenekon brifingi verdiği iddialarının peşini bırakmıyor.

Baykal, iddia konusu belgeler 3 gün içinde ilgili savcılıklara verilmezse Emniyet yetkilileri, İçişleri bakanı ve Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunacak ve tazminat davası açacak.

Baykal, TBMM'de basın mensuplarının konu hakkındaki sorularını yanıtlarken, konu hakkında ABD elçiliğinin uydurduğuna ihtimal vermediğini söyledi. ABD elçiliğinden de bir açıklama beklediğini belirten Baykal, "Herhalde ABD elçiliğinin de söyleyeceği birşeyler olacaktır" dedi. Baykal ayrıca Ergenekon savcıları ile Başbakan arasında toplantılar yapıldığı iddiaları olduğunu da söyledi ve Başbakan'ın "Ergenekon davasının savcısıyım" sözünü gazetecilere hatırlattı.

Konu hakkında bir açıklama yapan Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ise kendi döneminde bir brifing verilmediğini söyledi. Köksal, "Böyle bir brifing vermedim, verdirmedim. Bizim dönemimizde böyle bir brifing verilmedi" açıklamasında bulundu.

BAYKAL'DAN ÜÇ GÜN SÜRE
Deniz Baykal, iddia konusu belgeler üç gün içinde ilgili savcılıklara verilmezse Emniyet yetkilileri, İçişleri bakanı ve Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunacak ve tazminat davası açacak. Baykal’ın talimatı üzerine, avukatı Muzaffer Yılmaz yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Türk Emniyeti’nin 2008 yılında ABD Büyükelçilik yetkililerine Ergenekon soruşturması hakkında geniş kapsamlı bir brifing verdiği, brifingde dönemin CHP lideri Baykal’ın rüşvet aldığına dair bir belgenin de ele geçirildiği iddiaları hatırlatıldı. “Böyle bir belge bulunması durumunda Emniyet yetkililerinin yapması gereken belgeleri Türk yargısına iletmektir” denilen açıklamada yetkililere 3 gün süre tanındı.

HABERTURK.COM VE AJANSLAR