Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK - MURAT GÜRGEN

Yaklaşık 100 bin askeri bünyesinde barındıran 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı tüm birlikler teyakkuza geçirildi. Bir bölümü PKK mücadelesine ayrılan birlikler sınırda yaşanabilecek her türlü olasılığa karşı hazırlanıyor

Suriye Lideri Esad’ın “Kimyasal silah kullanırız” tehdidi ve kuzeydeki kentlerin Kürtlerin kontrolüne geçmesinin ardından, Başbakan Erdoğan, askeri hazırlıkları “İstim üzerindeyiz” diye özetlemişti

SURİYE Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “Kimyasal silah kullanırız” tehdidinde bulunması ve ülkenin kuzeyindeki bazı kentlerin PKK’ya yakın Kürt grupların kontrolüne geçmesinin ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bölgedeki harbe hazırlık seviyesini yükseltti. Sınır yakınındaki kentlerde her gün yeni askeri hareketlilik ve sevkıyat görüntüleri basının objektiflerine yansıyor.

GÜVENLİ BÖLGE HAZIRLIĞI
Kimyasal silah tehdidine karşı NBC birliklerinin sınıra yakın konuşlandırılmasının ardından, dün de Şanlıurfa-Mardin hattında hareketli saatler yaşandı. Başbakan Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamada, olası göç hareketine ve yeni kamplar kurulması ihtiyacına dikkat çekmiş, sınırın Suriye tarafında tampon bölge ya da güvenli bölge oluşturulabileceğini ima etmişti. TSK’ya bağlı birliklerin sınır güvenliğinin artırılması ve olası bir göç dalgasının karşılanmasına yönelik hazırlık yaptığı belirtildi.

PKK RAHATLADI
Sınırın Suriye tarafının PKK’ya yakın PYD’nin kontrolüne geçmiş olması nedeniyle, terör örgütünün bölgede hareket serbestisi kazanmasından endişe ediliyor. Kandil’deki PKK’lıların bir bölümünün kısa süre önce Suriye’ye geçtiği yönünde istihbarat raporları bulunuyor. 2. Ordu Komutanlığı’na bağlı birlikler, faaliyetlerini sınırdan terörist sızmalarını önleyecek önlemler üzerinde yoğunlaştırdı. 2. Ordu Komutanlığı bölgede tam anlamıyla “alarm” durumunda. Üç kolordudan meydana gelen 2. Ordu Komutanlığı’nın iki kolordusu Suriye ve Irak sınırında görev yaparken, bir tek Ankara’daki 4. Kolordu Komutanlığı Karargâhı’ndaki askerler bölgeden uzak durumda. 4. Kolordu Komutanlığı Ankara Mamak merkezli olsa da, bu karargâha bağlı iki komando tugayı ile topçu tugayı da Güneydoğu’ya kaydırılmış durumda.

2. ORDU KOMUTANLIĞI
- Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 2. Ordu Komutanlığı Karargâhı Malatya’da.
- İstanbul merkezli 1. Ordu Komutanlığı’nın ardından en fazla sayıda askeri barındırıyor. (Yaklaşık 100 bin asker)
- Bağlı birlikler:
- 4. Kolordu Komutanlığı (Ankara)
- 6. Kolordu Komutanlığı (Adana)
- 7. Kolordu Komutanlığı (Diyarbakır)
- 3. Taktik Piyade Tümeni (Yüksekova)
- 28. Mekanize Piyade Tugayı (Mamak)
-58. Topçu Tugayı (Polatlı)
- 1. Komando Tugayı (Talas)
- 2. Komando Tugayı (Bolu)
- 5. Zırhlı Tugayı (Gaziantep)
- 39. Mekanize Piyade Tugayı (İskenderun)
- 106. Topçu Alayı (Islahiye)
- 34. Hudut Tugayı (Şemdinli)
- 16. Mekanize Tugayı (Diyarbakır)
- 20. Zırhlı Tugay (Şanlıurfa)
- 70. Mekanize Piyade Tugayı (Mardin)
- 172. Zırhlı Tugay (Silopi)
- 2. Motorize Piyade Tugayı (Lice)
- 6. Motorize Piyade Tugayı (Akçay)
- 3. Komando Tugayı (Siirt)
- 107. Topçu Alayı (Siverek)