Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AJANS HABERTÜRK ANTALYA TEMSİLCİSİ TEKİN ATAY'IN ÖZEL RÖPORTAJI -BÖLÜM 3-

Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka köyünde kendisine silah zoruyla tecavüz edip hamile bıraktığını ileri sürdüğü Nurettin Gider'i tüfekle öldürdükten sonra kafasını kesip köy meydanına atan Nevin Y.'nin kocası İsmail Y. ilk kez HABERTÜRK'e konuştu. Eşine inandığını ve sonuna kadar arkasında olduğunu söyleyen İsmail Y., "Eğer Nevin bunları bana anlatsaydı Nurettin Gider'in en büyük parçası kafası kalırdı. Keşke bana söyleseydi, ben öldürseydim. Ama kendisi de öldürmeseydi, namusunu temizlemeseydi daha çok kızardım. Bugüne kadar bayramlarda eşim benim elimi öperdi, artık ben onun elini öpeceğim" dedi.

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'ne bağlı Koruyaka Köyü'nde 29 Ağustos'ta, kendisine silah zoruyla tecavüz edip hamile bıraktığını ileri sürdüğü Nurettin Gider'i tüfekle öldürüp kafasını kesip köy meydanına atan Nevin Y.'nin kocası İsmail Y. ilk kez HABERTÜRK'e konuştu. Eşi cezaevinde olan ve çocuklarıyla köyü terk eden İsmail Y., cezaevinde eşiyle görüştükten sonra ona inandığını, sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi.
İsmail Y., yaşadıkları anlattı: "Nevin'le 2006'da evlendik. Nurettin, halamın kocasıydı. Köyde sevilmeyen bir insandı. Biz Nurettin'le ailece pek fazla görüşmezdik. Ben Antalya'ya çalışmaya gittikten sonra eşime tecavüz ettiğini, fotoğraflarını çekip tehditte bulunduğunu cinayetten sonra öğrendim. Eşim bunları bana söylemiş olsaydı Nurettin'i ben öldürürdüm, en büyük parçası kafası kalırdı."

'NİYE SÖYLEMEDİN' DEDİM, 'SANA KIYAMAZDIM' DEDİ
"Dağ başında çalışıyordum. Bulunduğumuz yerde telefon çekmiyordu. Köydeki dedikoduları duymam imkansızdı. Cinayet haberini Antalya'da aldım. Nurettin'in bizim eve gelip Nevin'e tecavüze kalkıştığını ve bu sırada öldürüldüğünü sanıyordum. Nevin'in hamileydi ama, çocuğun benden olduğunu düşünüyordum. Cinayetten sonra Nevin'in tecavüze uğradığını öğrendim. Bana söylemediği için kızdım. 'Bana söyleseydin böyle olmazdı, niye söylemedin?' dedim. 'Sana kıyamazdım' dedi. 'Namusumu kirlettiği için cezasını ben verdim. Sen cezaevinde yatmayı hak etmemiştin' dedi. Keşke bana söyleseydi, ben öldürseydim. Namusunu temizlemeseydi daha çok kızardım. Bana 'başına gelebilecek en kötü şeyleri listele' deselerdi böyle bir olay aklıma gelmezdi."

'GÖNÜLLÜ İLİŞKİDE KELLE KESİLİR Mİ?'
"Şimdi halam (Nurettin'in eşi) çıkıp 'Bunların gönüllü bir ilişkisi vardır' diyor. Gönüllü bir ilişkide kelle kesilir mi? Eğer bir gönül ilişkileri olsaydı bunun cezasının ölüm olacağını bilirlerdi ve çekip giderlerdi. Nevin'in cinayeti işledikten sonra Nurettin'in kafasını kesmesi aklımdaki bütün soru işaretlerini kaldırdı. Eşimin tecavüze uğradığına, cezasını verdiğine inanıyorum. Bayramlarda eşim benim elimi öperdi, artık ben onun elini öpeceğim.
6 yaşında kızım, 4 yaşında oğlum var. Çocuklarımın psikolojisi bozulmasın diye köyden çıktık. Oğlum jandarma görünce 'Baba annemi bunlar götürdü, kollarına demir taktı, tüfeğimizi de bunlar aldı' diyor. Annelerini hastanede biliyorlar, ama kendi aralarında konuşurken aslında cezaevinin de ne olduğunu anlamaya başladıklarını görüyorum. Çok büyük hayallerim yoktu. 'Tek katlı bir evim olsun, bana yeter' diyordum. Ama ileriye dönük umutlarım tükendi. Sanki sisler içerisindeyim, önümü göremiyorum."

'BÜTÜN KÖYLERDE TACİZ, TECAVÜZ VAR'
"Bizim köyümüz de dahil olmak üzere birçok köyde taciz, tecavüz var. Bunu söyleyemeyen onlarca, yüzlerce kadın var. Nevin'in yaptığını yapamayan çok kadın var. Şimdi insanlar 'Niye söylemedi, ben olsam eşime, aileme söylerdim' diye onu suçluyorlar. İnsanlar kendilerini Nevin'in yerine koyup 5 dakika düşünsünler. Nurettin, yolda ölmedi benim evimin duvarına tırmanırken öldü. Ama benim karım cezaevinde. Umarım adalet evine girip kendisine tecavüz eden insanı öldüren kadını da korur."