Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Neşet DİŞKAYA / İZMİR (AHT)

İzmir'in Foça ilçesinde askeri servis aracına yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştiren bombacıların yakalanmasının yanı sıra Antalya ve İzmir'de toprağa gömülü 30 kilogram patlayıcı bulan polis müdürleri ve memurlar İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay tarafından ödüllendirildi. Bilkay bombalama olayını aydınlatan ve bomba bulan 9 kişiye cumhuriyet altını ve takdirname belgesi verdi.

Foça'da 9 Ağustos'ta Değirmenlik Caddesi'nde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Foça Deniz Üs Komutanlığı Amfibi Görev Grup Komutanlığı'na ait servis otobüsünün geçişi sırasında 2 ayrı patlama meydana gelmiş ve Ulaştırma Er Özkan Ateşli olay yerinde, Ulaştırma Uzman Çavuş Hakan Furkan Özmen de ağır yaralı olarak kaldırıldığı Ege Üniversitesi Hastanesi'nde şehit olmuştu. Patlamada, olay yerinde bulunan 12 kişi ise yaralanmıştı. Bombalı saldırının hemen ardından olay yerinde yapılan incelemelerde polis ekipleri, patlayıcı yapımında kullanılan naylon poşet, pet su şişesi ile bombanın güç kaydını oluşturan, infilak sırasında da zarar görmeyen pil üzerinde teröristlere ait parmak izlerini tespit etti.

BULUNAN PARMAK İZİNDEN YAKALANDILAR
Türkiye genelindeki araştırmalar devam ettiği sırada, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 2 Eylül'de polis ekipleriyle girdikleri çatışmada 'Ahmet Bal' sahte kimlikli Burhan Bozkurt ölü, Yunus Çiçek de yaralı olarak ele geçirildi. Bombalı saldırı sonrası olay yerindeki incelemelerden elde edilen parmak izleri ile çatışmada yakalanan teröristlerin parmak izlerinin uyması sonucu Foça saldırısını gerçekleştirenlerin kimler olduğu aydınlatıldı. 2 teröristin, Urfa'dan K.R. ve H.D. ile İzmir'in Bayındır ilçesindeki Ş.R., kardeşi Ş.R. ve F.K.'nin yardımlarıyla saldırıyı gerçekleştirdiği tespit edildi. Gözaltına alınan zanlıların verdiği bilgiler sonrası Antalya'nın Alanya ve İzmir'in Gaziemir ilçelerinde toprağa gömülü yaklaşık 30 kilogram patlayıcı bulundu.

ÇİFTÇİLERİ DE ÖLDÜRDÜKLERİ TESPİT EDİLDİ
Çatışmada ölü ele geçirilen 'Ahmet Bal' sahte kimlikli Burhan Bozkurt ve Yunus Çiçek"in üzerinden çıkan silahlar balistik inceleme için İzmir'e gönderildi. Kriminal Laboratuardaki yapılan incelemeler sonrasında 2 teröristin, Foça'nın Yeni Bağarası köyünde 6 Ağustos'ta kaybolan ve 7 Ağustos'ta bölgedeki bir tarlada başlarından ve karınlarından vurulmuş olarak ölü bulunan çiftçi Yusuf Kafalı (59), şoförü Zekeriya Toksuz (55) ve Bahri Şirin'i (46) öldürdükleri de ortaya çıktı. Teröristlerin, keşif yaptıkları sırada bu köylülerin kendilerini fark etmesi üzerine ve deşifre olmamak için öldürdükleri saptandı.

BİLKAY ÖDÜLLENDİRDİ
İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, bombalama olayının aydınlanması için çalışan aralarında Terörden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Bahadır Engin ile Terörle Mücadele Şube Müdürü Halil İbrahim Güzel, Terörle Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Muttalip Günay, Olay Yeri İnceleme Şube Müdür Yardımcıları Haşim Cankurtaran ve Gökhan Duruk'un da bulunduğu 9 kişiyi Cumhuriyet altınıyla ödüllendirdi. Olayın çözümü için görev alan 9 kişiye aynı zamanda İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın imzaladığı takdirname belgeleri de verildi.

BİLKAY: ÇOK ÇALIŞTIK
Foça'daki olayın aydınlanmasının yanı sıra Alanya ve Gaziemir'de gömülü bombaların bulunması için çok çalıştıklarını belirten Emniyet Müdürü Ali Bilkay, "Bu olayların çözümü için arkadaşlarımız gece gündüz çalıştı. Saldırganları yakaladıktan sonra toprağa gömülü 30 kilogram bomba da bulduk. Aynı zamanda Menemen'de öldürülen 3 çiftçinin katillerini de bu saldırganlar olduğunu belirledi. Tüm arkadaşlarımız çalışmalarından dolayı kutluyorum" dedi.