Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK / Güngör KARAKUŞ - Deniz ÇİÇEK

Avukat Cahit Velibeyoğlu, küçük bir araştırmayla Milli Piyango’nun düzenlediği şans oyunlarında son 42 haftada 29 büyük ikramiyenin Çankaya, Pendik ve Muratpaşa ilçelerine çıktığını tespit etti. Velibeyoğlu, “Bu imkânsız. Dolandırıldığımı düşünüyorum” diyerek şikâyetçi oldu

MİLLİ Piyango İdaresi’nin düzenlediği şans oyunlarındaki ilginç tesadüf kafa karıştırdı. Avukat Cahit Velibeyoğlu, 2012 yılında 42 haftada şans oyunlarındaki büyük ikramiyelerin 12 kez Ankara Çankaya, 9 kez Antalya Muratpaşa ve 8 kez İstanbul Pendik ilçelerine isabet ettiğini belirledi. Bunun normal şartlarda imkânsız olduğunu savunan Velibeyoğlu şikâyetçi oldu.

‘DOLANDIRILDIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM’
Kendisinin de şans oyunu oynayan bir kişi olduğunu ve dolandırıldığını şikâyet dilekçesinde anlatan Velibeyoğlu, Milli Piyango İdaresi’nden şaibeli olduğunu düşündüğü ilçelerde büyük ikramiyelerin hangi bayilerde çıktığıyla ilgili bilgi istedi. Velibeyoğlu dilekçesinde, “Bu kadar yüksek tesadüf olamaz diye düşünüyorum. Açıkça ben de oynadım ve dolandırıldığımı düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Daha önce CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da, Milli Piyango tarafından gerçekleştirilen şans oyunlarında hile yapıldığıyla ilgili iddiaları soru önergesi ile TBMM’ye taşımıştı.‘Önyargılısınız’

Milli Piyango İdaresi’nin Avukat Cahit Velibeyoğlu’nun dilekçesini cevaben gönderdiği yazıda, “İdaremize karşı yapmış olduğunuz haksız eleştiriler önyargılı olan şahsi görüşünüzdür ve gerçekle ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

MİLLİ PİYANGO:
BU İLÇELER ÇOK BÜYÜK VE OYUN OYNANMA ORANI YÜKSEK

MİLLİ Piyango’nun şans oyunlarında en fazla ikramiyenin hep aynı ilçelere çıktığı iddiasına yanıt veren genel müdürlük yetkilileri, şans oyunlarında en fazla satış yapılan yerde fazla ikramiye isabet etmesinin normal olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Nerede çok oynandıysa, orada fazla şans söz konusudur. Ankara’da Çankaya, Antalya’da Muratpaşa, bayi sayısının en fazla olduğu ilçeler. Ülkedeki 5 bin sayısal makinesinin 3 bin 500’ü İstanbul’da. 700’ü Ankara’da, 200’ü de Antalya’da. Türkiye ekonomisi neredeyse, satış orada çok olur. Bu ilçelerde satış ortalaması yüksek. Örneğin Muratpaşa’da 95 bayi var. Muratpaşa, Antalya’nın en büyük ilçelerinden birisi. Üst üste Muratpaşa’ya çıkmış. Ama sadece Muratpaşa’ya çıkmıyor, Manavgat, Serik var; Göynük, Finike var. Pek çok ilçesine çıkıyor. Bu şanstır. Bu hafta da Giresun’a 1.2 trilyon çıktı. Söz konusu ilçeler, bulundukları illerin en büyüğü ve en çok oyun oynananı.”

TÜM ZAMANLARDA ÇANKAYA ŞAMPİYON
Milli Piyango istatistiklerine göre, sayısal oyunlarda en fazla ikramiye çıkan ilçeler; Ankara Çankaya, İstanbul Kadıköy ve İzmir Konak oldu. Buna göre, 1996’dan beri 220 bayi bulunan Çankaya’ya 234, 158 bayi bulunan Kadıköy’e 164, 112 bayisi olan Konak’a 126 kez ikramiye isabet etti.

UZMAN GÖRÜŞÜ:
‘Sonuçlara bakınca şaşırtıcı görünüyor’

İSTANBUL Üniversitesi Sayısal Yöntemler Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Enis Sınıksaran şöyle konuştu: “Oranlara bakınca biraz şaşırtıcı geliyor. İstatistiki rakamlara bakarak inceleme yapmak gerekir. Büyük ikramiyelerin bu ilçelere çıkma oranları açısından ciddi fark varsa, ‘Bu işte farklılık var’ denir. Ben bir ilçeye çok çıkıyorsa ‘O ilçenin nüfusu fazla’ derim. Nüfus olarak ilçelere bakmak gerekir. Bazen üst üste çıkınca insanlar o ilçelerin uğuruna inanıp orada şans oyunlarını oynayabilirler. Milli Piyango’da bir hile olduğunu düşünmüyorum, toplar ayarlanmaz. Ama çekilişten sonra birileri ayarlıyorsa o zaman sistem bozulmuş olabilir.”