Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'ın mektuplarına diğer cezaevlerindeki uygulamanın aynısının yapıldığını belirterek, "Silivri'de, Sincan'da, İzmir'de ne varsa, İmralı'daki F tipi cezaevinde de o var. Farklı bir uygulamamız yok. Mektuplarda, yazışmalarda kontrol olmadan hiçbir işlem yapılmaz" dedi. 

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda "4. Yargı paketi" olarak bilinen İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın birinci bölümü üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ergin, taahhüdü ihlal suçundan dolayı şu ana kadar 85 bin kişinin cezaevine girdiğini belirtti.

Ergin, İcra İflas Yasası'nın yeniden düzenlenmesi konusunda bakanlıktan bir ekiple bilim komisyonunun çalıştığını ve yasayı baştan aşağı gözden geçirdiğini söyledi. 

Terör örgütü ele başıyla, Türkiye'ye getirildiği 1999 yılından bu yana zaman zaman görüşmeler yapıldığını anlatan Ergin, "Bu görüşmeler nedeniyle 1999 yılında örgüte bağlı silahlı unsurlar yurt dışına çıkış girişiminde bulunmuşlardır. Bazı sıkıntılardan mütevellit süreç akamete uğramıştır ve maalesef bugüne kadar sorun süregelmiştir" diye konuştu. 

CHP'nin terör ve Kürt sorununa ilişkin çok sayıda raporu olduğunu hatırlatan Ergin, "Devletin elinde olan imkanı kullanmaması görevi ihmal olur. Türkiye'yi gelecekte bu problemden arındırmak bu ülkeye sevdayla bağlı olanların işidir" dedi. 

Sorunun Türkiye'nin doğusundakilerin de batısındakilerin de canını yaktığını dile getiren Ergin, amacın silahların tamamen devre dışı bırakılması olduğunu vurguladı. Ergin, "Belli mesafe alınırsa hukuk sınırları içinde sürecin sonlandırılması çalışmaları gelecektir" diye konuştu. 

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın mektuplarından bahsederek, bu mektuplara diğer mahkumların mektuplarında olduğu gibi "görüldü" damgası vurulup vurulmadığını sordu. 

Adalet Bakanı Ergin, İnce'nin sorusunu, "İmralı'daki uygulamaların tamamı, 370 ceza infaz kurumundakilerle bire bir aynıdır. Mektuplarda, yazışmalarda kontrol olmadan hiçbir işlem yapılmaz. Oraya gidenler de kontrol edilir, çıkanlar da kontrol edilir. 

Görüşmeye gidenler kendileri cevapları getirmezler, notları götürmezler. Silivri'de, Sincan'da, İzmir'de ne varsa, İmralı'daki F tipi cezaevinde de o var. Farklı bir uygulamamız yok" diye cevapladı. İnce'nin, "Damga yok" sözleri üzerine Ergin, "Yapılan bütün işlemler kayıt altındadır. Hiçbir eksiğimiz yok" dedi.

"PAPUÇ BIRAKMAZLAR"
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Bakanlar Kurulu'nda, Ergenekon davası duruşmasında yaşananlara ilişkin mahkeme heyetinin tuttuğu tutanağın tartışıldığı'' iddialarının doğru olmadığını belirterek, ''İçişleri bürokrasinin getirdiği bilgiler tartışılmıştır. Mahkemenin tuttuğu tutanağı şu ana kadar ben bile görmüş değilim. Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri, zorbalığa ve dayatmaya pabuç bırakmazlar'' dedi. 

AA