Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun İzmir'deki "Sevsinler senin gibi Atatürkçü'yü" dediğini öne sürerek, "Sen benim Atatürkçülüğümü seveceğine aynı topraklardan geldiğin Mustafa Kemal Atatürk'ün hemşehriliğine ve onun getirmiş olduğu aydınlığa bakarak; 'Yazıklar olsun senin Mustafa Kemal ile hemşehrililiğine' diyorum" dedi.

CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, ziyaretlerde bulunmak üzere karayoluyla Edirne'ye geldi. Tamaylıgil'i CHP'nin Edirne Milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ile bir grup partili karşıladı. CHP Partisi'nin İl Başkanlığı binasını ziyaret eden Tamaylıgil, bir süre parti üyeleriyle sohbet ettikten sonra gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İktidar partisi bakanlarının aynı konuda birbirinden farklı açıklamalar yapmasını 'Ççok sesli koro' benzeten Tamaylıgil, şöyle dedi:

"Bu ülkenin Gümrük Bakanı ayrı, Tarım Bakanı ayrı konuşuyorsa, bilinçlendirme de ve önlem almada zafiyetin başlangıcı buradan çıkıyor. Sen önce duruma el koyacak çözüm için önlem alacaksın ama her zamanki çok sesliler korosu, bugün GDO'lu pirinçte de kendisini gösteriyor. Düşünün bu ülkenin ekonomisini yürüten 2 bakanı vardı. Biri 'Gaza bas', diğer 'Frene bas' diyordu. Netice de ne oldu. Yıl sonunda ülkenin ekonomisi hızlı bir düşüş göstererek takla attı. Hani diyorlar ya 'Ana muhalefet partisinde farklı sözler söyleniyor' diye. Soruyorum; iktidar partisinin bu ülkeyi yöneten bakanları, bu kadar acil ve önlem alınması gereken konular varken, biri bir telden, biri bir telden çalarken, neredesiniz siz? Neden sorgulanmıyor. Neden yapılması gerekenler için sorgulaması yapılmıyor."

"SAĞLIK BAKANI KENDİSİ YERİNE SUÇLU ARIYOR"

Sağlık Bakanlığı tabelalarından 'T.C.' ibaresini kaldırması ve gelen tepkiler üzerine kararından vazgeçmesini değerlendiren Tamaylıgil, şöyle devam etti:

"Bir bakanımız; Trakya'dan çıktı, Edirne'den çıktı. Bakan Türkiye Cumhuriyeti'nin rumuzunu kullanmaktan ve uygulamamakta bir sakınca olmadığını dile getirdi. Peki şimdi tekrar değişiyor. Neden bunu eleştirip sorulduğunu sorguladığımız zaman da 'Ben yapmadım, benden önceki bakan yaptı' diyor. Bu ne biçim çok sesliler korusudur. Bu ne biçim AKP'nin Bakanlar Kurulu zihniyetidir ki bir tepki gelince o ona atıyor, o buna atıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hepsinin başındaki ne diyor bakanları için, hangisi doğruyu söylüyor. Eğer başka birine attığı değerlendirme varsa, demek ki Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığının yanlış olduğunu anlayıp, yerine geçecek suçlu arıyor."

"YAZIKLAR OLSUN SENİN MUSTAFA KEMAL İLE HEMŞEHRİLİLİĞİNE"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun önceki gün gittiği İzmir'de CHP'yi eleştirirken, 'Sevsinler senin gibi Atatürkçü'yü' dediğini ifade ederek buna tepki gösteren CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlık Bakanı Müezzinoğlu hangi çalışmaları ortaya koydu. Sorguluyorum, dün kendisi İzmir'e gitmiş CHP için 'Sevsinler sizin Atatürkçülüğünüzü' gibi bir cümle sarf etme gereğini duymuş. Türkiye Cumhuriyeti'nde Talim ve Terbiye Kurulu Üyeleri yayınlanacak kitapların dayanak ve içeriklerini düzenlerken çıkarttıkları yönetmelikte Atatürk ilke ve devrimlerinin dayanak olmasını ortadan kaldırırken veya Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal bayramlarda kutlama yapmak isteyen, heykeline çelenk koymak isteyenlere yasak koyan ve izne tabi tutan düşüncenin var olduğu bu dönemde, o düşünceyi ve iktidarı temsil eden yönetimin içinde olan Müezzinoğlu; Sen benim Atatürkçülüğümü seveceğine aynı topraklardan geldiğin Mustafa Kemal Atatürk'ün hemşehriliğine ve onun getirmiş olduğu aydınlığa bakarak 'Yazıklar olsun senin Mustafa Kemal ile hemşehrililiğine' diyorum."

CHP Merkez İlçe Başkanı Avukat Harika Türkay, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil'in Edirne ziyareti için 'Hoşgeldin' pankartı hazırlattı. Kent merkezindeki Edirne Belediye Başkanlığı'na yakın cadde üzerindeki elektrik direklerine asılan pankarta 'Halkımızın sesi, partimizin yürekli Genel Sekreteri' denilerek Bihlun Tamaylıgil'in adı yanlış yazılarak 'Bilhun Tamaylıgil' olarak yer aldı. Parti logosu ve CHP Merkez İlçe Başkanı Avukat Harika Türkay'ın adının da yazılı olduğu pankarttaki hatanın, Tamaylıgil'in Edirne ziyaretine başladığı saatlerde bile fark edilmediği görüldü.


DHA