Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Canan İSPİR / AHT

TRABZON bölgesinde hakemlik yaparken eşcinsel olduğu gerekçesiyle kendisine görev verilmediği iddialarıyla gündeme gelen Halil İbrahim Dinçdağ (35), durumunu basına sızdırdığı gerekçesiyle Türkiye Futbol Federasyonu aleyhine dava açtı. Hakem Dinçdağ, yaşadığı durum nedeniyle iş bulamadığını, ailesiyle sorunlar yaşadığını, arkadaşlarının uzaklaştığını hatta sokakta rahat dolaşamadığını ifade ederek, TFF'den 10 bin TL'si maddi, 100 bin TL'si manevi olmak üzere toplam 110 bin TL tazminat istedi.

TFF: PERFORMANS YETERSİZLİĞİ VAR
TFF ise mahkemeye sunduğu yanıt dilekçesinde Dinçdağ'a, cinsel tercihi yüzünden değil, "performans yetersizliği" nedeniyle maç verilmediğini savundu. Dinçdağ, davası sürerken İl İnsan Hakları Komisyonu'na başvurdu. İstanbul Valiliği İl İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan raporda: "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2. Maddesi'yle güvenceye alınan 'yaşam hakkı', her türlü ayrımcılığı yasaklayan 14. Maddesi, 'Özel hayat ve aile hayatının gizliliği ve korunması' ile ilgili 8. Maddesi, Anayasa'nın 10. Maddesi olan 'eşitlik' ilkesi, 49. Maddesi gereği 'çalışma, hak ve hürriyet' başlığı altındaki maddeleri kapsayan "geniş bir insan hakları ihlâlleri silsilesinin söz konusu olduğu" konusunda görüş birliğine varıldığı kaydedildi.
Komisyon tarafından hazırlanan raporun ulaştığı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında ifade veren Dinçdağ, "TFF dilekçemi bir şekilde basına sızdırdı. Şikayetçiyim" dedi.