Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti, 28 Aralık 2011'de bombardımanda 34 evladını yitiren Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyünü ziyaret etti. Çocuklarını kaybeden ailelerle bir araya gelen heyet üyeleri, gözyaşlarına boğuldu. Acılı anneler, Akil İnsanlar aracılığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Barışı sürecini en çok biz istiyoruz. Ama failleri de istiyoruz.Vicdanı olanlar, parça parça olan insanların faillerini bulsun." mesajını gönderdi.

Diyarbakır ve Mardin programlarının ardından dün Şırnak'ı ziyaret eden Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti, bu sabah tam kadro Uludere'ye geçti. Başkan Yılmaz Ensaroğlu, Başkan Vekili Kezban Hatemi, Sekreter Mehmet Emin Ekmen, üyeler Murat Belge, Fazıl Hüsnü Erdem, Yılmaz Erdoğan, Etyen Mahçupyan, Lami Özgen ve Ahmet Faruk Ünsal, Gülyazı köyü camiinde ailelerle bir araya geldi. Duygulu anların yaşandığı buluşmada, bazı heyet üyeleri gözyaşlarına hakim olamadı. Kezban Hatemi, annelere sarılarak acılarını paylaşırken, yapılan Kürtçe konuşmaları, sanatçı Yılmaz Erdoğan heyet üyelerine tercüme etti.

"BAŞBAKAN, PARÇA PARÇA OLAN İNSANLARIN FAİLLERİNİ BULSUN"

Kaçakçılığa giden köylülerin 'terörist' zannedilerek bombalanması olayında 13 yaşındaki oğlu Erkan Encü'yü kaybeden anne Felek Encü, acılarının hala taze olduğunu söyledi. Encü, "İnşaallah barış olur. Biz çok umutluyuz. Yüreğimize artık su serpilsin. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekten vicdan sahibidir, failleri bulsun. Hiçbir zaman umutsuz olmadık. Faillerin bulunmasını başbakandan bekliyoruz. Biz sadece adelet istiyoruz. Artık acı taşıyacak gücümüz kalmadı. Hayallerimiz bombalarla birlikte yıkıldı." dedi.

Bombardımanda 16 yaşında hayata gözlerini yuman Vedat Encü'nün annesi Mercan Encü de, faillerin bir an önce bulunmasını istedi. Acılı anne, "Biz Türk-Kürt kardeşiz. Halkın birliğini istiyoruz. Bu barış sürecini en çok biz istiyoruz. Ama failleri de istiyoruz. Başbakan failleri bulsun." ifadelerini kullandı.

Bombardımanda hayatını kaybeden 17 yaşındaki Yüksel Ürek'in annesi Medine Ürek ise barış çağrısı yaptı. Ürek, şöyle konuştu: "Biz bin kere barış istiyoruz. Bu kan dursun, huzur gelsin. Vicdanı olanlar, parça parça olan insanların faillerini bulsun. Bir insanı öldüren, bu ülkede yüz yıla yakın ceza alıyor. 34 insanı öldürenler şuana kadar hiçbir ceza almadı."

"İNŞALLAH 34 KİŞİ, SAVAŞIN SON KURBANI VE BARIŞIN KAHRAMANLARI OLUR"

Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti, 34 kişinin öldüğü Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı Köyü'ne gitti. Heyet , burada köylülerle görüştükten sonra 34 kişinin mezarını ziyaret etti. Mezar ziyareti sırasında konuşan Yılmaz Erdoğan "İnşaallah bu ölen gençlerimiz savaşın son kurbanı barışın kahramanı olurlar" dedi.

CHA