Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Meclis Genel Kurulu'nda kendisi için "Atatürk olmasaydı hangi tarikat mensubu kitlenin, bilmem kaçıncı hanımı durumuna düşerdiniz" diyen CHP'li Kamer Genç hakkında dava açmaya hazırlanıyor.

Bakan Fatma Şahin, İstanbul'da katıldığı programda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. CHP Milletvekili Kamer Genç'in sözlerinin hatırlatılması üzerine Şahin, "Küçültücü, kendi üslubuna yakışır bir şekilde bir soru sordu. Mustafa Kemal Atatürk'süz Çanakkale olmaz. Ama biz söylem Atatürkçülüğü yapmıyoruz. Yakamıza onun rozetini takarak, onu kullanarak siyaset yapmıyoruz. Biz bu ülkenin medeniyet ve çağdaşlaşma yolunda onun bize bıraktığı kurumlara sonuna kadar sahip çıkıyoruz" diye konuştu.

"Ben kendisini milletvekili olarak da kabul etmiyorum" diyen Bakan Şahin, bütün parlamentonun Kamer Genç'e yönelik tepkisini ortaya koyduğunu söyledi. Şahin, "Bir kadına, hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'na, seçilmiş bir kadına, bir Anadolu kadınına bunu söylemesi onun ne kadar seviyesiz, ahlaksız olduğunu gösteriyor. Biz hukuki mücadelemizi de yapacağız. Bütün parlamento, bütün partiler bir araya geldi ve hem özür dilediler, hem de kınama cezası verildi. Kendisi de öyle bir hadsizlik yaptığı zaman böyle bir tepki beklemediği için her zaman söyler, söyleyebilir. Ama bu çamuru üzerimize sıçratmayalım diye bir anlayış vardı. Dünkü tepkiden sonra ağzından çıkanı kulağının duyması gerektiğini, bir üslubun, ahlaki değerlerin, etik değerlerin olduğunu gördü. Korkusundan, yüreksizliğinden, cesaretsizliğinden o salona yeniden giremedi" dedi.

Bakan Fatma Şahin, olay karşısında tek vücut olan parlamentoya teşekkür ettiğini belirterek, Genç'in bundan ders alması gerektiğini dile getirdi. Şahin, "Ders almazsa biz ders almasına devam edeceğiz. Çünkü biz kadınlar olarak, kadınları küçültecek hiçbir davranışa müsaade etmeyiz. Ben Anadolu kadınını temsil ediyorum. Bana hakaret Anadolu kadınına hakarettir. Benim şahsımla alakalısı yok bu işin. Ben bütün kadınlar adına bu makamdayım ve buna da müsaade edemem. Hem suç duyurusunda bulunacağız, hem de tazminatımızı almak için de hukuki mücadelemize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Genç'in sözlerinin ardından CHP'nin özür dilediğini anlatan Şahin, "Parti de özür diledi. Sayın Akif Hamzaçebi akşam beni aradı, çok üzgün olduğunu söyledi. Parlamentoda toplu bir özür ve kınama çıktı. Parlamento kendine düşeni yaptı, onu yalnızlaştırdı ve zavallı halde bırakmış oldu" dedi.

 

İHA