Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kocaeli'nin Gebze İlçesinde, örgüte yardım ve yataklıktan ev hapsine çarptırılarak, elektronik kelepçeye mahkum edilen 77 yaşındaki Nazife Babayiğit için Adalet Bakanlığı devreye girdi.Nazife ninenin evine gelen yetkililer, ayağını sıkan kelepçeyi gevşeterek, elektronik kelepçeyi bahçeyi de kapsayacak şekilde ayarlarken, Nazife nineye günde bir saat de komşularına gidebilme izni verildi.

Kocaeli'nin Gebze İlçesinde yaşayan 77 yaşındaki Nazife Babayiğit'in oğlu Metin Babayiğit bundan 20 yıl önce Gebze'den terör örgütü PKK'ya katıldı. Oğlunun PKK'ya katılması üzerine oğlu ve kızlarının oturduğu Gebze'ye bağlı Pelitli Köyü'ne taşındı. Yıllarca oğlunu bir gün olsun görebilme hasretiyle yaşayan Nazife nine bir gün köyde bulunan inşaat işçilerinden, dağda çobanlık yaparken PKK'lılarla görüştükleri bilgisini aldı. Bunun üzerine ümitlenen Nazife nine, evde bulunan kazak, çorap ve kendi fotoğrafını işçilere vererek, bunları oğluna götürmelerini istedi. Nazife ninenin verdiği eşyaları götüren işçiler yakalanırken, Nazife nine olay üzerine gözaltına alındı.

Çıkarıldığı mahkeme sonrası 10 gün Gebze Cezaevinde yatan Nazife nineye verilen 2 yıl 1 ay hapsi 12 günlük hapis cezası itirazlar üzerine elektronik kelepçeyle ev hapsi cezasına çevrildi. Ayağına elektronik kelepçe takılan Nazife nine Pelitli Köyü'nde kendisine verilen cezayı çekmeye başladı. Bu sürede ayağındaki kelepçenin sıkması ile ödem oluşmasından şikayetçi olan Nazife nine, bir de elekritkler kesildiğinde cihaz kapandığı için firar etti tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Evlerinin camından bahçede oynayan torunlranı izleyen Nazife ninenin durumu siyasi parti temsilcilerinin olayı gündeme taşımasıyla ortaya çıktı.
Olayın kamuoyunda gündeme gelmesiyle birlikte bugün adalet bakanlığı yetkilileri Nazife ninenin Pelitli Köyü'ndeki evine gitti. Nazife ninenin ayağını sıkan elektronik kelepçeyi gevşeten yetkililer, kelepçeyi sadece evi kapsamaktan çıkartıp bahçeyi de kapsayacak şekilde ayarladı. Nazife nineye ayrıca günde bir saat komşularına gidebilme izni verildi. İzinin ardından aylar sonra evlerinin önündeki yeşil bahçesine çıkan Nazife nine, torunlarıyla el ele tel örgülerle çevrili bahçede dolaştı.
Olay sonrası konuşan Nazife Babayiğit, "Benim ne suçuh günahım var. Ben kötülük istemem. Suç olduğunu da bilmezdim. Suçlu olduğuma inanmıyorum. İnşallah bu ülkeye huzur, barış gelir. Herkes evladına kavuşur. Benim de evladımdı. Burada çocuklar çalışıyordu. Ben onlara kazak verdi, fotoğrafımı verdim belki beni tanır diye" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da çağrıda bulunan Nazife nine, "Kürtüz ama Türkiyeli'yiz. Seninde evladın var. Senin de böyle bir şey olsa acaba dayanabilir miydin. Ölüm Allah'tandır ölümde insana bir şey olmaz ama böyle acı çekmek çok zor. İnşallah bu ülkeye barış gelir. Sayın Erdoğan'da elini taşın altına koymuş. Umut ediyoruz bu süreç ilerler. Asker de ölmesin gerilla da ölmesin" dedi.
Öte yandan Nazife ninenin babasının askerdeyken öldüğü, üç torununun askerde olduğu, oğlu ve bir torununun ise PKK ile dağda olduğu öğrenildi.

İHA