Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

SONUÇLARI üniversitelerin 4, 5 ve 6 yıllık lisans programlarına yerleştirmelerde kullanılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için başvurular bugün son buluyor. Sınavlar 5 ayrı oturumdan oluşuyor. Adaylar bu sınavlara yerleşmek istedikleri programların gerektirdiği puan türlerini dikkate alarak başvuru yapacak.
Ancak geçen yıl ÖSYM’nin puan hesaplama yönteminde yaptığı değişiklik yüzünden bazı adayların puanlarının eksik hesaplandığını hatırlatmak isterim. Üstelik de kılavuzda önceki yıllara göre puan hesaplamasıyla ilgili bir değişiklik yapıldığına ilişkin bir bilgi olmamasına rağmen, farklı bir hesaplama yöntemi uygulandı. Bu değişiklik de adayların aleyhine sonuç verdi. Bu nedenle sizlere tüm LYS’lere katılmanızı öneririm.
Önce puan türlerinin oluşması için gereken sınavları hatırlayalım:
Adaylar Matematik Fen (MF) puanlarını elde etmek için Matematik (LYS-1) ve Fen Bilimleri (LYS-2), TM puanları için LYS-1 ve Edebiyat Coğrafya (LYS-3) TS puanları için ise LYS-3 ve Sosyal Bilimler Sınavı’na (LYS-4) katılıyor. Ancak LYS-1 ve LYS-3’e giren adaylar hem MF hem de TM puanlarının oluşmasında etkili olan sınavlardan birine girdiğinden bu sınavlardan ikincisine katılmamış bile olsalar girdikleri sınavlardaki iki testten yarımşar net çıkardıkları takdirde iki tür puanları da eksiksiz hesaplanıyordu.
ÖSYM geçen yıl bu hesaplamada bir değişikliğe gitti. Puanı oluşturan iki LYS’den birine girip diğerine girmeyen adayların puanlarını eksik hesapladı. Örneğin LYS-1’e girip LYS-2’ye girmeyen adayların MF puanları, sadece LYS-1’e girip LYS-3’e girmeyen adayların TM puanları, sadece LYS-3’e girip LYS-4’e girmeyen adayların ise TS puanları bu hesaplama değişikliğinden “eksik puan” olarak etkilendi.
Bunun “hatalı” olduğunu çünkü kılavuzda bununla ilgili bir değişiklik olmadığını geçen yıl sonuçlar açıklandığında duyurduk. Ancak bu sistemin her yıl kullanıldığı savunulsa da geçmiş yılların sınav sonuçlarına baktığımızda böyle olmadığını görebiliriz.
Bu nedenle sınavlara katılacak olanlara tavsiyem değiştirilen hesaplama sisteminden olumsuz etkilenmek istemiyorsanız, puan oluşturmanız için gereken iki ayrı sınava da mutlaka girin. Bu sınavlardan birinde iki testten yarımşar net yaptığınızda diğer sınavda tek bir netiniz bile olmasa, hatta yanlışlar yüzünden eksi puana bile düşmüş olsanız da puanınız eksiksiz hesaplanacak. Bu durum da sizlere daha fazla puan türüyle tercih yapma şansı getirecek.