Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Çağlayan Adliyesi'nde silahlı saldırı: Biri polis, iki kişi hayatını kaybetti

    Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde meydana gelen silahlı saldırıda bir kadın ve polis memuru hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden kadının oğlu, saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla gözaltına alındı.

    Alınan bilgiye göre, adliyenin C kapısında biri kadın 3 kişi silahla vuruldu.

    Sağlık ekipleri, yaralılara müdahale etti. Saldırıda göğsünden vurulan Hanime A. (44), yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

    Saldırı sırasında Hanime A'nın yanında bulunan ve olayda ağır yaralanan Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu'nda görevli polis memuru Emrah Taşdemir de (24) kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

    Saldırıda elinden yaralanan güvenlik görevlisi ise ambulansla hastaneye kaldırıldı. Saldırıda kullanılan tabanca da olay yerinde bulundu.

    Hanime A'nın oğlu Dursun Z. (20), saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla gözaltına alındı.

    İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Taşdemir'in saldırının ardından kaldırıldığı Florence Nightingale Hastanesi'ne geldi.

    Hastane çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Altınok, polislerin vatandaşların mutluluğu ve huzuru için çalıştığını belirterek, "Burada da yine koruma görevi olan bir arkadaşımız, aile içi şiddete maruz kalan bir kadının boşanma davasıyla ilgili korumasını üstlenmişti. Bu kardeşimizi kaybettik. Üzüntülüyüz. Teşkilatımızın başı sağolsun" diye konuştu.

    Altınok, şüphelinin yakalandığını sözlerine ekledi.

    Meslektaşlarının şehit olduğu haberini alan çok sayıda polis hastaneye geldi. Şehit polis memuru Taşdemir'in yakınlarının ve meslektaşlarının hastane önündeki bekleyişi sürüyor.

    BOZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

    Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bazı programlara katılmak üzere geldiği Amasya'da, bir gazetecinin "Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ndeki saldırıya ilişkin" sorusuna, "Şu anda böyle bir saldırı olduğuna ilişkin bilgi bana ulaştı ama henüz işin detaylarına dair bir bilgi ulaşmadı. İlk gelen haberlerde adli bir vaka gibi görünüyor" yanıtını verdi.

    BAŞSAVCILIK'TAN AÇIKLAMA

    Başsavcılık, saldırının adliye girişinde değil, aramaların yapıldığı bölümün önünde meydana geldiği belirterek, "Olayda herhangi bir güvenlik zaafiyeti yoktur" dedi.

    İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bugünkü saldırı ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

    "Menfur olay Adalet Sarayı'nın (C) kapısının girişinde ve güvenlik araması yapılan bölümün önünde meydana gelmiş olup, olayın faili, beklemekte olduğu çıkış kapası önünden doğrudan Adalet Sarayı'ndan çıkmakta olan maktullere ateş etmiştir.

    Dolayısıyla, ortada failin Adalet Sarayı'na silahla girişi gibi bir durum söz konusu olmayıp, dışarıda bekleyen failin, maktulleri görmesi ile dışarıdan ateş etmeye başlayarak, henüz Adalet Sarayı dışına çıkmakta olan maktulleri vurması sonucu meydana gelmiş olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan tespitte olay hakkında herhangi bir güvenlik zaafiyeti bulunmamıştır. Olayın faili yakalanmış olup, gerekli soruşturmaya başlanmıştır."

    AJANSLAR

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ