Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

DENİZ ÇİÇEK / ANKARA

Reza Zarrab’ın adamlarından Rüçhan Bayar, rüşvetleri reddederek fenomen haline gelen memur Teoman’ın direnişi karşısında, “Memurun gözünü kapatıp müdürünün dediğini yapması lazım. Acaba mala mı (1.5 ton altın) konmak istiyorlar?” ifadesini kullanıyor.

1.5 ton altın yüklü uçağın havalanması için tüm baskılara rağmen rüşvet almayan ve fenomen haline gelen memur Teoman Coşkun Dudak’ın müdürü S.K.’nın, Reza Zarrab’ın ekibine başta direndiği hatta, “Siz kaçakçı mısınız?” diye çıkıştığı ortaya çıktı.

İnternete sızan fezlekedeki kayıtlarda, Gümrük Müdür Yardımcısı Teoman Coşkun Dudak’ın, müdürünün emrine rağmen gerekli onayı vermediği belirtilirken, Zarrab’ın adamı Rüçhan Bayar, olayı; “Memur inisiyatif kullanıyor. Müdürün ‘Yap’ dediği işi, ‘Usulsüzdür müdürüm yapamam’ deyip geri çeviriyor. Memurun gözünü kapatması lazım. ‘Tamam müdürüm öyle dedi, büyüklerimiz de böyle uygun görüyor. Bu işi yapmamız lazım’ demeleri lazım” diye yorumluyor.

‘NE YAPMAK İSTİYORLAR’

Bir memurun bu kadar dürüst olmasına anlam veremeyen Rüçhan Bayar, işin altında başka bir şey olabileceğinden şüpheleniyor. Bayar, bu yöndeki şüphesini, “Ne yapmak istiyorlar, millileştirmek mi istiyorlar. Vatanperverlik yapıp konmak mı istiyorlar mala anlamadım” diyerek açıklıyor. Fezlekeye göre Bayar, 1.5 tonluk altını kastediyor. Memur Teoman’ın direndiği müdürün ise o dönem Atatürk Havalimanı’ndaki gümrüğün Kargo Müdürü olan S.K. olduğu anlaşılıyor. İnternete sızan fezlekedeki iddiaya göre Zarrab, müdürün de direnmesi üzerine devreye eski Bakan Zafer Çağlayan’ı sokuyor.

‘NE FİLM ÇEVİRİYORSUNUZ?’

İddiaya göre Gümrük Müdürü S.K., Zarrab’ın ekibine, “Bizi bir haftadır uğraştırıyorsunuz. Yukarıdan, Ankara’dan baskı geliyor. Siz kaçakçı mısınız, nesiniz? Siz ne film çeviriyorsunuz?” diye çıkışıyor.

TEBRİK YAĞMURU

Gazetelerde yer alan, internette fenomen haline gelen “Memur Teoman” ı yakınları, arkadaşları tebrik yağmuruna tuttu. İşte “Memur Teoman” a giden bazı mesajlar:

-Tüm gazeteler senden bahsediyor. Türkiye’nin ve gümrüğün gururusun.

-Arkadaşın olmaktan gurur duyuyorum.

-Her gecenin bir sabahı vardır. O günlerde üzülmüştün ama bak şimdi şerrin arkasındaki hayır güneş gibi parlıyor.

-Bu davranışından dolayı seni tebrik ediyoruz. Bizi onurlandırdın. Rahmetli babanın ruhu şad olmuştur. Annen de seninle ne kadar övünse azdır. Allah yolunu açık etsin.

-Delikanlı kardeşim, duruşunun kıymetini teşkilatımız bilmedi ama Türkiye takdir etti. Seni inşallah daha büyük makamlarda ve hizmette görmeyi nasip etsin Allah.

-Rüşvet almayan dürüst devlet görevlisi. Sen bizim onurumuzsun.