Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) gizli statüsüne sahip olmayan veya doğrudan mesaj olarak gönderilmemiş Twitter mesajlarını arşivlemeye başladığı iddiası doğru mudur?" diye sordu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın gizli statüsüne sahip olmayan veya doğrudan mesaj olarak gönderilmemiş Twitter mesajlarını arşivlemeye başladığı iddiası doğru mudur?

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın herkese açık Twitter hesapları üzerinden gönderilen "tweet"leri depolamak için 2 Aralık'ta birkaç şirketle sözleşme imzaladığı iddiası doğru mudur?
İddia doğru ise Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın Twitter hesapları üzerinden gönderilen "tweet"leri depolamak için sözleşme imzaladığı şirketler hangileridir?

Sözleşme bedellerinin tutarları ne kadardır?

Bu şirketler arasında, 2. dalga adıyla da bilinen 25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ve Soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verildiği iddia edilen kişinin sahibi olduğu OMF Yazılım Şirketi ile de sözleşme imzalanmış mıdır?

TİB'in Twitter hesapları üzerinden gönderilen "tweet"leri depolamak için sözleşme imzaladığı şirketler arasında ESTET Şirketi ile TÜRKYAZ ve SAMPAŞ yazılım şirketlerinin bulunduğu iddiası doğru mudur?
TİB'in Twitter hesapları üzerinden gönderilen "tweet"leri depolamak için sözleşme imzaladığı şirketler arasında Ngine Yazılım adlı Şirketin de bulunduğu iddiası doğru mudur?
İddia doğru ise, Ngine Yazılım Şirketiyle imzalanan sözleşmenin 2 Ocak 2014'te fesh edildiği iddiası doğru mudur?

Ngine Yazılım Şirketinin ortakları ve yönetim kadrosu kimlerden oluşmaktadır?

Sözleşmenin 9,5 Milyon TL. bedel ile imzalandığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise Ngine Yazılım Şirketine sözleşme bedelinin tamamı ödenmiş midir? Sözleşme bedeli veya feshi sonucu ödeme yapıldıysa ne kadar ödeme yapılmıştır?"

CHA