Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Geçen hafta tinerci saldırılarıyla ilgili şikâyetleri gündeme getirmiş, Taksim ve çevresinden gelen mesajları yansıtmıştım hatırlayacağınız üzere... Dün de yine Beyoğlu’nda yaşanan bir kapkaç vakasını paylaşmış, bu konudaki kaygıları dile getirmiştim. Art arda gelen bu şikâyetlerin ardından kafalarda “Kapkaç yeniden mi hortluyor?” sorusu oluşmaya başlamıştı. Peki veriler, rakamlar, istatistikler ne diyor? İşte bu sorunun yanıtını Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü yetkilileri verdi. Kapkaç olaylarının artmadığını, aksine geçen yıla göre yarı yarıya azaldığını söyledi emniyet yetkilileri. Son 1 yılda sadece kapkaç olaylarında değil, tüm asayiş olaylarında ciddi düşüş olduğunu da belirttiler ve şu rakamları verdiler:

“2013 yılının ilk 4 ayında toplam 47 kapkaç olayı yaşanmış, bunların 21’i yakalanmış. 2014’ün ilk 5 ayında ise toplam 23 kapkaç olayı yaşanmış, 21 fail yakalanmış. Yani geçen yılın aynı dönemine göre kapkaç olaylarında yüzde 51 oranında düşüş var. Şu dönemde kapkaç vakalarının basına yansıması olayların arttığını göstermiyor tam aksine suç oranında önemli bir düşüş var. Tüm tedbirler alınıyor.”

‘HANUT BİTTİ’

Beyoğlu Emniyeti yetkilileri, ayrıca hanutçu dolandırıcılığının da son bulduğunu, geçen yıl günde 2-3 turist dolandırıcılığı yaşanırken son aylarda turistlerin kandırıldığı vakaların hiç yaşanmadığını belirtti.