Genel Sekreter'in, Brüksel'de, 14-15 Haziran'da düzenlenecek NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde gerçekleşecek bu ziyaret sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile görüşmelerde bulunması öngörülüyor.
 
Görüşmelerde Afganistan başta olmak üzere, Türkiye'nin katkıda bulunduğu NATO operasyonları ele alınacak.
 
NATO - AB işbirliği gündemde
 
Türkiye'nin Avrupa Birliği operasyonlarında askerlerini çekmesinin Scheffer'in ziyaretiyle ilgilisinin olmadığını belirten Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, "Bu konuda doğru muhatap, NATO Genel Sekreteri değil" diyorlar.
 
Genel Sekreter ise, Ankara ziyareti öncesinde Brüksel'de yaptığı bir değerlendirmede, İttifak ile AB arasında işbirliğinin geliştirilmesinin istendiğini, Ankara'da yapacağı görüşmelerde bu konunun da gündemde olacağını söyledi.
 
Türkiye'nin, "AB üyesi" Kıbrıs Rum kesimine NATO kapılarını kapalı tutmasından kaynaklanan sorunlar, İttifak ile AB'nin somut askeri işbirliğini engelleyen unsurlar arasında yer alıyor.
 
Türkiye'nin AB'ye karşı tavrı
 
Türkiye'nin, AB ile Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) çerçevesinde sürdürdüğü askeri işbirliğinden duyduğu hayal kırıklığını yansıtması ve bu işbirliğinin bugünkü koşullarda devam edemeyeceğine yönelik açık mesajlar vermesi de Brüksel kulislerinde çalkantılar yaratmaya devam ediyor.
 
AB'nin çeşitli operasyonlarına hava ve deniz unsurlarıyla desteklenmiş tugay düzeyinde desteğini 2000'li yılların başından beri sürdüren Türkiye, AGSP'ye verdiği askeri desteği geri çekme kararını, "sıkıntılara çözüm getirilmemesini ve beklentilerinin yanıt bulmamasını"gerekçe gösterdi.
 
Ankara'nın bu kararı, NATO ve AB nezdinde Türkiye'nin en yüksek düzeydeki askeri temsilcisi olan NATO Askeri Temsilciliği (TMR) Başkanı Korgeneral Yılmaz Oğuz tarafından, geçen Mayıs başında AB'ye resmen bildirildi.
 
Türkiye'nin bu kararını NATO'ya danışmadığı ve bildirmediği, NATO bünyesinde konunun tartışılmadığı ifade edildi.
 
Türkiye'nin askeri katkısını geri çekme kararının AB bünyesinde şok etkisi yarattığı, kararın ulaşmasından bu yana bazı "ikna girişimlerinin" sürdürüldüğü belirtiliyor.
 
NATO Genel Sekreteri'nin Ankara temasları sırasında bu "hassas konu"nun da ele alınması bekleniyor. Jaap de Hoop Scheffer, salı akşamı Türkiye'den ayrılacak.
 
NATO'da hararetli tartışmalar
 
BM Güvenlik Konseyi'nin Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin kararını açıklaması beklenirken, NATO'da, İttifak ile AB arasında yapılacak olası işbirliğine yönelik görüşme ve tartışmaların "sıcak bir ortamda" devam ettiği biliniyor.
 
Bazı AB ülkeleri, "diplomatik kaynaklar" aracılığıyla, Kosova'da gerçekleşmesi hedeflenen NATO-AB işbirliğinin "Türkiye tarafından engellendiği" iddiasını basına aktarıyor. Türkiye bu iddiaları reddediyor.
 
Kosova'da NATO-AB işbirliğinin yeni çerçevesinin oluşturulması için Türkiye'nin onayı gerekirken Ankara, "önceden belirlenen ilkeler" üzerinde ısrarla duruyor ve bu işbirliğine, bugünkü koşullarda Kıbrıs Rum kesiminin katılımının "söz konusu olamayacağını" vurguluyor.

Terör saldırılarına kınama
 
Jaap de Hoop Scheffer'in, Ankara temasları öncesinde Brüksel'de çeşitli açıklamalar yaptığı, bu kapsamda Türkiye'nin terörizme karşı mücadelesine NATO müttefiklerinin verdiği destek üzerinde özellikle durduğu dikkat çekti.
 
NATO Genel Sekreteri, Türkiye'de düzenlenen terör eylemlerini İttifak adına kınadı ve son haftalardaki terörist saldırılardan duyulan üzüntüyü dile gitirdi.
 
De Hoop Scheffer, tüm NATO müttefikleri adına Türk halkına ve terör kurbanlarına başsağlığı diledi.
 
NATO Genel Sekreteri, terörizme karşı mücadelenin İttifak'ın öncelikli dosyası olarak kaldığını belirtti.
 
Türkiye'nin, NATO'nun en yüksek askeri ve sivil karar organlarını, müttefiklerin daimi temsilcilerini terörizme karşı mücadelesi konusunda sürekli olarak bilgilendirdiği belirtiliyor.
 
NATO'nun, Türkiye'nin bu mücadelesini ve bu alandaki gelişmeleri yakından izlediği gözlemleniyor.
 
Jaap de Hoop Scheffer'in bu konuda, Ankara'da, askeri ve diplomatik verilerle bilgilendirileceği belirtiliyor.

(CNN TÜRK)

BAKMADAN GEÇME