Sego evden attı Fransa, Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin genel seçimdeki oy kaybını bir yana bıraktı, üst düzey Sosyalist çiftin biten aşk hikayesiyle çalkalanıyor.

Segolene Royal’in, Sosyalist Parti lideri olan 30 yıllık sevgilisi François Hollande’ı evden attığını açıklaması dünkü gazetelere manşet oldu. Royal, sevgilisini başka bir kadınla ilişkisi yüzünden kovdu. Şimdi bu kadının kimliği merak ediliyor. Sego’nun olayları anlattığı kitabı yarın çıkıyor.

NICOLAS Sarkozy karşısında Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden Segolene Royal’in dört çocuğunun babası olan Sosyalist Parti başkanı François Hollande’ı evden kovması, partisinin parlamento seçimlerinde kazandığı başarıyı bile gölgede bıraktı. Fransa kamuoyu, seçimlerin sonucunu bir kenara bırakarak üst düzey Sosyalist çiftin yıkılan ilişkisini konuşmaya başladı. Gazeteler seçimi değil bu ayrılığı manşet yaptı. Haberlere göre Royal, başka biriyle ilişki kurmakla suçladığı Hollande’ı partiden de atarak liderliğe oturmayı planlıyor. Hollande ise, "Ayrılığın siyasi bir nedeni yok, siyasi sonuçları da olmayacak" dedi.

Segolene Royal, genel seçim sonuçları belli olduktan sonra önceki gece yarısına doğru yaptığı açıklamada, 1978’den bu yana evlenmeden birlikte yaşadığı François Hollande’ı evden kovduğunu açıklayarak ayrıldıklarını bildirdi.

Royal bu ayrılığın ne zaman gerçekleştiği konusunda bilgi vermekten kaçınırken bu konudaki tüm detayları yarın L’archipel kitabevince yayınlanacak olan ve Fransız Basın Ajansı (AFP) gazetecilerinden Christine Coursol ile Thierry Masure tarafından kaleme alınan "Bir Yenilginin Perde Arkası" adlı kitabında açıkladığını söyledi. Royal kitaba ilişkin açıklamasında, "Hollande’e evi terketmesini ve artık kitaplara, gazetelere konu olan aşkının peşinden gitmesini söyledim, ona mutluluk diledim" diye konuştu. Royal, "Buna rağmen onunla konuşuyoruz, karşılıklı saygılıyız" dedi.

Hollande ise dün radyoya yaptığı açıklamada, "Ayrılığın siyasi bir nedeni yok, siyasi sonuçları da olmayacak. Ben siyaset ile özel yaşamı birbirinden ayırmaya özen gösterdim. Siyasetin ilkeleri ve kuralları vardır, özel yaşamın ise korunması gerekir" dedi.

Çiftin çalkantılı ilişkileriyle ilgili aylardır süren dedikoduların ardından Royal’in yaptığı ayrılık açıklaması birden bire gazetelerin manşetlerine oturdu. Gazeteler Royal’in, gelecek yıl Hollande’ın bırakmasından sonra partinin liderliğini devralmak için kampanya başlattığını yazıyor. Le Parisien gazetesi dün "Ayrılık" manşetiyle çıktı. Solcu Liberation ise, "Partnerini evden attıktan sonra şimdi de partiden atmayı planlıyor" diye yazdı. Royal’in kaybettiği cumhurbaşkanlığı /_newsimages/3577742.jpgseçimindeki başarısız kampanyadan sorumlu tutulan Hollande, gelecek yıl Sosyalist Parti Genel Sekreterliği’nden istifa edeceğini açıkladı. Royal, yerine aday olacağını kitapta açıklıyor.

İkinci kadın o mu

Sosyalist lider François Hollande’ın Sego’yu aldattığı kadının adı henüz kamuoyunda telaffuz edilmedi. Ancak kulislerdeki dedikodulara göre bu kadın Paris Belediye Başkan Yardımcısı Anne Hidalgo. Hollande ve Hidalgo, seçim gecesi (pazar),beraber TV programına katıldı.

BAKMADAN GEÇME