Merty Energy Ltd. Mühendislik Operasyonlar Müdürü Tayfun Atalay, Edirne'nin Süloğlu ilçesinde üç kuyuda buldukları doğal gazın ardından, bölgede sonbaharda 6 doğal gaz kuyusu daha açacaklarını bildirdi.

Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Süloğlu çevresinde 2005 yılından bu yana sürdürdükleri doğal gaz arama çalışması çerçevesinde açtıkları ''Batı Umur-1'', ''Köyüstü-1'' ve ''Arpacı-1'' kuyularında doğal gaza ulaştıklarını söyledi. Üç kuyuda yapılan test çalışması sonucunda yeterli doğal gaz rezervi olduğunun tespit edilmesinin ardından, bölgede yeni kuyular açmak için yaklaşık 100 personelin sismik araştırma çalışması yaptığını ifade eden Atalay, Edirne bölgesinde son baharda 6 doğal gaz kuyusu daha açılacağını kaydetti.

Açılacak her kuyunun maliyetleri artıracak olmasını göz önüne alarak yeni ortaklıklar oluşturduklarını belirten Atalay, ''Her bir kuyunun maliyeti 1 milyon dolar civarında. 6 doğal gaz kuyusunun maliyeti ise 6 milyon doları bulacak. Daha önce açtığımız üç kuyu ve açılacak olan 6 kuyunun tamamlanmasıyla bölgeye doğal gaz üretim tesisi kurulacak. Bunu da bir yıl içerisinde yapmayı planlıyoruz'' dedi. Atalay, doğal gaz üretim tesislerinin ne amaçlı kullanılacağının daha sonra belirleneceğini sözlerine ekledi.

(AA)

BAKMADAN GEÇME