Muhabirini Kandil dağına gönderen Financial Times gazetesi, Türk ordusunun hazırlıklarının dünyanın ilgisini bu dağdaki PKK kamplarına çevirdiğini yazdı. 

İzlenimlerini aktaran gazetenin muhabiri, ''PKK militanları muhtemelen dağdaki kamplarından askeri bir harekatla püskürtülmeyecek, ama barış içinde inecekleri de yakın bir gelecekte olası görünmüyor'' diyor.

Irak'ın, "PKK bizim topraklarımızda yok" açıklamasını Financial Times muhabiri çürütüyor. Gazetenin muhabiri, Kandil Dağı'nın Irak yakasında PKK'nın bulunduğunu, karşıda uzanan İran topraklarında ise PKK ile bağlantıları olan İranlı Kürt örgüt Pjak kamplarının yer aldığını bildiriyor. Gazeteye göre, İranlı Kürtlerin örgütünü, Amerika destekliyor.

Financial Times muhabiri, Kandil Dağı'ndaki üste güvenlik gerekçesiyle sınırlı alanı görmelerine izin verildiğini söylüyor. Haberin önemli bir kısmını, PKK'nın yürütme konseyi üyesi Suriye kökenli bir Kürt olarak tanıtılan Rüstem Cudi'yle yapılmış mülakat oluşturuyor.

PKK'lı Rüstem Cudi, sınırı geçip Türkiye'de saldırı düzenledikleri suçlamasını reddettiklerini belirtiyor.

PKK'YA SEMPATİ YOK!

Iraklı Kürtler'in görüşlerini de alan gazete, bölge halkının özel sohbetlerinde PKK'dan en küçük bir sempati ile bile söz etmediklerini yazıyor.

Financial Times'a göre bunun sebebi, Pkk'nın Marksist yıllarında Iraklı Kürtleri hainlikle suçladığı döneme gidiyor.

ÇÖZÜM TAVSİYESİ

Financial Times'a göre Iraklı Kürtlerin Ankara'ya tavsiyesi, siyasi çözüm... Bunun içinde PKK militanlarının affını da yer alıyor.

Kuzey Iraklılar, Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin Kürt sorunun çözümünde kayda değer adımlar attıklarına inanıyorlar. Ancak Türk ordusu ve güvenlik birimlerini kendilerine tehdit olarak görüyorlar.

(AJANSLAR)

BAKMADAN GEÇME