Çanakkale'de 37 dereceye ulaşan ve yüzde 65'e varan nemle birlikte 48 derece hissedilen hava sıcaklığı esnafları da değişik yöntemlerle serinleme yöntemine itti. Çanakkaleli bir esnaf işyerinin ön kesimine kurduğu tavuk çiftliklerinde kullanılan püskürtmeli ısı düşürme sistemi ile vatandaşları serinletmeye başladı.
Çanakkale'de işyerinin giriş kapısının üst kesimine kurduğu sistem ile vatandaşları serinlettiğini belirten Hüseyin Başarır (42),"Nozul adı verilen bu sistem özellikle tavuk çiftliklerinde kullanılıyor. Sistem tavuk çiftliklerinde içerideki sıcaklığı 5-6 derece kadar düşürüyor. Bende 40 dereceyi geçen hava sıcaklıklarında hem kendim, hem de yoldan geçen vatandaşların serinlemesi için bu sistemi giriş kapımın üstüne kurdum. Direk çeşmeye bağladığım hortumun ucuna bu nozul sistemine kurdum ve buradan etrafa su püskürtmeye başladım. Su o kadar küçük tanelere ayrılıyor ki, vatandaşların üzerine bu zerreler halinde düşüyor. Bu da havada duman şeklinde görülüyor. Böylece vatandaş dışarıdaki hava sıcaklığını 40 derece yerine 34-35 derece hissediyor. Böylece vatandaşlar da biraz serinlemiş oluyor" dedi.
Öte yandan ilginç serinleme yöntemini gören vatandaşlar da işyerinin önünden geçerken 5 dakika boyunca bu sistemin altında kalarak serinliyorlar. Bu ilginç serinleme yöntemi ile azda olsa serinleyebildiklerini belirten vatandaşlar bu sistemi kuran esnaf teşekkür ettiler.

 

İHA

BAKMADAN GEÇME