Şırnak'ın Cizre ilçesinde etkisini her geçen gün daha çok hissettiren hava sıcaklıkları nedeni ile vatandaşlar hayvanlarını serinletmek için ahıra klima ve vantilatör taktı.
Tüm Türkiye'de etkisini her geçen gün daha da çok hissettiren hava sıcaklığı Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerde daha fazla hissedilmeye başlandı. Vatandaşlar serinlemek için kendilerini serin yerlere akın ederken, Cizreli bir vatandaşta evde beslediği hayvanlarını serinletmek için hayvanların kaldığı yere klima ve vantilatör taktı. Şırnak'ın Cizre ilçesi Cudi Mahallesinde ikamet eden H.Hasan Kurt adlı vatandaş hayvanlarını serinletmek için kendi evinin bahçesinde hayvanları için yaptığı ahıra klima ve vantilatör takıp hayvanlarını serinletmeye çalışıyor. H.Hasan Kurt "Cizre'de havalar iklim şartlarının çok çok üstünde olan bir yer ve buralada havalar çok sıcak, hayvanların telef olmaması için hayvanların kaldığı yere klima ve vantilatör taktım . Cizre'de hava sıcaklığı gün ortasında 45 derecenin üzerine çıkıyor ve dolayısı ile hayvanlarımız için ahıra taktığımız klimayı yaklaşık olarak 6-7 saat gibi çalıştırmak zorunda kalıyoruz. Çünkü hayvanların bu kadar sıcak bir ortamda yaşamaları çok zordur. Cizre'deki sıcak hava yüzünden sular bile sımsıcak onun için hayvanların önüne bıraktığımız suya buz katıp hayvanlara veriyoruz. İnsanlar nasıl kendisine değer veriyorsa hayvanlarına da değer vermesi gerekiyor. Çünkü sonuçta hayvanda bir can" dedi,
Kurt, beslediği hayvanların ahırda hava sıcaklığı nedeni ile zayıfladıklarını ve süt verimlerinin düştüğünü ancak ahıra klima taktırdıktan sonra süt verimlerinin eski seviye ulaştığını söyledi.

İHA

BAKMADAN GEÇME