Sosyalist Enternasyonal konsey toplantısına PKK terörü damgasını vurdu. CHP lideri Deniz Baykal'ın katıldığı toplantıya Barzani ve Talabani'nin de davet edilmesinini ardından toplantının önemi bir kat  daha arttı. Cenevre'de, Baykal'ın konuşmalarında, PKK teröründen Irak hükümetini sorumlu tutması dikkat çekti.

Habertürk Genel Müdür Yardımcısı Murat Ongun'un Ana Haber'de sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Öymen toplantıda yaşananları anlattı.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

CHP lideri Deniz Baykal, Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı'nda Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile aynı fotoğraf karesinde yer almamak için Divan Başkanlığı'ndaki yerini terk etti. Talabani ve Barzani de Baykal'ın konuşma yaptığı sırada salondan ayrıldı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in verdiği bilgiye göre, Cenevre'deki toplantıda olay şöyle gerçekleşti:

'Sonuna kadar dinledi'

"Baykal, Sosyalist Enternasyonal Konseyi Başkan Yardımcısı sıfatıyla toplantıda katılımcıların konuşma yapacağı kürsünün arkasında divan başkanlığı için ayrılan bölüme oturdu.
Barzani ve Talabani'nin toplantının başında konuşacaklarının belli olması üzerine Baykal, söz konusu iki liderle aynı karede yer almamak için divan bölümünden kalkarak salonda CHP delegasyonu için ayrılan yere oturdu.
Talabani ve Barzani'yi sonuna kadar dinleyen Baykal, konuşmaları tamamlanınca tekrar divan başkanlığındaki yerine geçti. Talabani ve Barzani de Baykal konuşurken salonu terk etti."
Öymen Milliyet'e yaptığı değerlendirmede, "Genel Başkan'ımız, Talabani ve Barzani ile aynı karede olmak istemedi. Çünkü konuştukları kürsünün arkası Baykal'ın oturduğu divana ayrılmıştı. Talabani ve Barzani konuşurken arka fonda Baykal yer alıyordu. Türkiye'ye karşı tavırları belli olan bu isimlerin arkasındaki görüntüde yer almak istemedi" diye konuştu.

Öymen: Açık tavır

Baykal'ın açık bir tavır gerçekleştirdiğini belirten Öymen, şunları söyledi:
"Baykal salondan ayrılmadı, çünkü yaptıkları konuşmalarda Türkiye adına cevap verilmesi gereken bir durum olabilirdi. Kaldı ki Baykal sonradan yaptığı konuşmada, terör unsurlarına karşı müsamahalı bir tavrın gösterilerek terörün himaye edildiğini anlattı.
Baykal'ın bu sözlerine Talabani ve Barzani cevap verecek değillerdi, salondan ayrıldılar.
Çıkışta Türk gazetecilerin 'neden ayrıldıklarına' ilişkin soruları karşısında Talabani ve Barzani, 'Bizim Türk gazetecilere söyleyecek bir sözümüz yok' diyerek hoş olmayan bir tavır sergilediler."

BAKMADAN GEÇME