Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Son Dakika

Amazon yağmur ormanları Haberleri, Güncel Amazon yağmur ormanları haberleri ve Amazon yağmur ormanları gelişmeleri

 • Amazonlar'daki yangınlara savaş uçakları müdahale ediyor

  Dünya, 26 Ağustos 2019

  Amazonlar'daki yangınlara savaş uçakları müdahale ediyor

  Brezilya'da hükümet, Amazon Yağmur Ormanları'nda devam eden yangınlara askeri personel ve savaş uçaklarıyla müdahaleye başladı.

 • Küresel felaket: Amazon yağmur ormanları yanıyor

  Dünya, 23 Ağustos 2019

  Küresel felaket: Amazon yağmur ormanları yanıyor

  Amazon yağmur ormanlarındaki yangınlar neredeyse 3 haftadır söndürülemiyor. Yaklaşık 3 milyon farklı türde canlıya ve 1 milyon yerli insana ev sahipliği yapan, dünyanın oksijen ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayan Amazonlar'da kurak sezonda yaşanan yangınlar olağan karşılansa da bu yaz yangınların sayısı geçtiğimiz yaza oranla yüzde 84 oranında artış gösterdi. Çevreci gruplar ormansızlaştırma politikaları nedeniyle Brezilya hükümetini yangınlardan sorumlu tutarken, 'dünyanın akciğerlerindeki' yangınların önüne nasıl geçileceği tartışılıyor. Barış Kaygusuz'un haberi...

 • Bolsonaro'dan Amazon yangınları açıklaması

  Dünya, 23 Ağustos 2019

  Bolsonaro'dan Amazon yangınları açıklaması

  Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Brezilya'nın dünyanın en büyük yağmur ormanları Amazonlar'daki yangınla başa çıkabilecek kaynağının olmadığını belirtti

 • Bütün dünya yanıyor!

  Dünya, 21 Ağustos 2019

  Bütün dünya yanıyor!

  Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün verilerine göre, Amazon yağmur ormanları ölçülebilen en yüksek yangın rekoruna ulaştı.

 • Borneo'nun yağmur ormanları tehlikede

  Dünya, 28 Nisan 2011

  Borneo'nun yağmur ormanları tehlikede

  Tarihçilere göre 130 milyonluk yaşıyla Amazon ormanlarından bile 70 milyon yıl daha yaşlı olan Borneo'nun yağmur ormanlarının son 60 yılda yüzde 50'den fazlası yok edildi

 • Dünyanın en yaşlı yağmur ormanları- GALERİ

  Dünya, 01 Mayıs 2011

  Dünyanın en yaşlı yağmur ormanları- GALERİ

  Borneo'daki, 130 milyon yıllık yağmur ormanlarının son 60 yılda yüzde 50'sinden fazlası yok edildi

 • Felaket alarmı! Dinozorlar dönemiyle aynı

  Teknoloji, 02 Mayıs 2017

  Felaket alarmı! Dinozorlar dönemiyle aynı

  Bilim insanları, atmosferik karbon düzeyinin 6 ay içerisinde 10 birim daha arttığını açıkladı. Uzmanlar, bu yükselişin Dünya gezegeni üzerinde son olarak görüldüğü zamanın 200 milyon yıl önce dinozorların hüküm sürdüğü dönem olduğunu belirtiyor. 50 yıl içerisinde Amazon yağmur ormanlarının tamamı ve doğadaki tüm türlerin dörtte biri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

 • Yağmur ormanlarında dünyanın en büyük ağaçlandırma projesi

  BBC, 02 Kasım 2017

  Yağmur ormanlarında dünyanın en büyük ağaçlandırma projesi

  Dünyanın en büyük ağaçlandırma projesi kapsamında, Amazon Ormanlarına 73 milyon ağaç dikilmesi planlanıyor. Brezilya'daki bu organizasyonla, yeni teknikler kullanılarak 70 bin dönümlük, bir başka deyişle 30 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanın ağaçlandırılması hedefleniyor.

 • Bolsonaro'dan yine Amazon hamlesi!

  Dünya, 17 Aralık 2018

  Bolsonaro'dan yine Amazon hamlesi!

  Brezilya'nın seçilen yeni Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, seçim kampanyası sırasında çevre ajansının yetkisini zayıflatma sözü vermiş ve büyük tepki toplamıştı. Bolsonaro yeni açıklamasında Amazon ormanlarında ekonomik girişimlere izin vereceğini, uygulanan kuralların çok katı olduğunu söyledi.

 • Amazon ormanları askerlerle korunacak

  Dünya, 06 Mart 2019

  Amazon ormanları askerlerle korunacak

  Peru, ülkedeki Amazon yağmur ormanlarını tehdit eden yasa dışı madencilikle mücadele için bölgeyi askerlerle koruma kararı aldı. Askeri üslerden her birinde 100 asker, 50 polis ve bir savcının görev yapması bekleniyor.

 • Amazon yangınları - Bolsonaro'dan Macron'a tepki: Sömürgeci bir zihniyete sahip

  BBC, 23 Ağustos 2019

  Amazon yangınları - Bolsonaro'dan Macron'a tepki: Sömürgeci bir zihniyete sahip

  Amazon Ormanları'nda arka arkaya çıkan orman yangınları, Brezilya ve Fransa liderleri arasında polemik konusu oldu. Emmanuel Macron, yangınların hafta sonunda ev sahipliği yapacağı G7 Zirvesi'nde öncelikle ele alınması gerektiğini söyledi. Jair Bolsonaro, Macron için "Sömürgeci bir zihniyete sahip" dedi.

 • Amazon yağmur ormanları yanıyor: Her bir dakikada bir futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan kayboluyor

  BBC, 23 Ağustos 2019

  Amazon yağmur ormanları yanıyor: Her bir dakikada bir futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alan kayboluyor

  Dünya oksijeninin yüzde 20'sini üreten Amazon yağmur ormanlarında devam eden yangınların küresel bir krize dönüşebileceği uyarısı yapıldı.

 • Amazon'daki yangının ikinci haftasında asker yola çıkıyor

  Dünya, 24 Ağustos 2019

  Amazon'daki yangının ikinci haftasında asker yola çıkıyor

  Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yangınların ikinci haftasında Amazon Yağmur Ormanları bölgesine asker gönderme kararı aldı. ABD Başkanı Donald Trump ise yangınla mücadeleye yardım edeceğini açıklamıştı ancak en son, "Brezilya'yla ticari olanaklarımız heyecan verici" diyerek herkesi şaşırtan ifadeler kullanmayı seçti.

 • G-7 ülkelerinden Amazon yangınları için 22 milyon dolar

  BBC, 27 Ağustos 2019

  G-7 ülkelerinden Amazon yangınları için 22 milyon dolar

  G-7'yi oluşturan ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, Japonya ve İtalya, Güney Amerika'daki Amazon yağmur ormanlarında devam eden yangınların kontrol altına alınması için toplamda 22 milyon dolarlık bir fon oluşturma kararı aldı.

 • Amazon yangınları neleri tehdit ediyor?

  BBC, 28 Ağustos 2019

  Amazon yangınları neleri tehdit ediyor?

  Amazon yağmur ormanlarında çıkan yangınlar bu yıl, 2018'e kıyasla yüzde 80 artmış durumda. Brezilya'da, son altı yılın en fazla sayıda yangını yaşanıyor. 6,7 milyon kilometre karelik ormanlık alanın karşı karşıya olduğu yangınlar, biyo çeşitlilikten iklim koşullarına kadar birçok alanda büyük bir tehlike olarak görülüyor.

 • Amazon ormanları nerede? Amazonlar neden önemli?

  Dünya, 28 Ağustos 2019

  Amazon ormanları nerede? Amazonlar neden önemli?

  Dünya oksijeninin yüzde 20'sini üreten ve 'Yerkürenin akciğeri' olarak nitelendirilen Amazon ormanları son dönemde büyük yangınlarla gündemden düşmüyor. Peş peşe çıkan yangınların ardından pek çok kişi Amazon ormanlarını araştırmaya başladı. Peki Amazon ormanları nerede? Amazonlar neden önemli? Amazon ormanlarının özellikleri neler? Ayrıntılar haberimizde...

 • Yardımı reddeden Bolsonaro, Macron'dan özür bekliyor!

  Dünya, 28 Ağustos 2019

  Yardımı reddeden Bolsonaro, Macron'dan özür bekliyor!

  Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Amazon için G7 ülkelerinin yaptığı 22 milyon dolarlık yardımı ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kendisine yaptığı hakareti geri çekmesi durumunda kabul edeceğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, Amazon Ormanları'ndaki yangınlar nedeniyle eleştirilerin hedefinde olan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'ya destek vererek, ABD'nin Brezilya'nın her zaman yanında olduğunu belirtti.

 • Amazon ormanları yanmaya devam ediyor

  Dünya, 19 Ağustos 2020

  Amazon ormanları yanmaya devam ediyor

  Brezilya'nın ve dünyanın en büyük yağmur ormanlarından Amazonlar'da ormansızlaşma devam ederken, geçen yıl 100 binden fazla yangına sahne olan Novo Progresso bölgesi civarındaki ormanlar yeniden alevlere teslim oldu.

 • Brezilya'da BBC'nin 'Amazon ormanları Facebook'ta satılıyor' haberi sonrası soruşturma başlatıldı

  BBC, 05 Mart 2021

  Brezilya'da BBC'nin 'Amazon ormanları Facebook'ta satılıyor' haberi sonrası soruşturma başlatıldı

  Brezilya'da Amazon yağmur ormanlarının Facebook üzerinden satışa çıkarılması hakkında BBC'nin yaptığı araştırmanın ardından, konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.