• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Uber'in kurucusu olan ancak daha sonra görevinden istifa eden Travis Kalanick, elindeki Uber hisselerinin yüzde 30'unu Japon Softbank'a sattı. Bir süredir devam eden görüşmeler dün tamamlanırken, Kalanick bu satıştan 1.4 milyar dolar aldı. Kalanick'in tahmini serveti de bu satışla birlikte 4.24 milyar dolara yükseldi.

Anlaşmanın ardından Softbank, yüzde 15 payla Uber'in en büyük ortağı haline geldi. Kalanick'in elinde kalan hisseler ise Uber'in yüzde 6'sına denk geliyor.

Uber sözcüsü, Softbank'ın kendilerine ortak olmalarından dolayı gururlu olduklarını belirterek, "Bu bizim hissedarlarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için çok büyük bir gelişmedir" ifadesini kullandı.

 

SOFTBANK DEV GİRİŞİMLERE YATIRIM YAPIYOR

Japonya merkezli Softbank, son dönemde teknoloji dünyasının en iddialı şirketlerine ve girişimlerine yaptığı dev yatırımlarla dikkat çekiyor. Uber'in Çin'deki operasyonlarının sahibi olan Didi Chuxing'te yatırımı olan Softbank, benzer şekilde diğer araç paylaşım platformları olan Güney Asya'daki Grab ve Hindistan'daki Ola'nın da yatırımcısı.

SoftBank, geçtiğimiz yıl 93 milyar dolarlık bir teknoloji yatırım fonu kurmuş ve irili ufaklı teknoloji şirketlerine büyük yatırımlar gerçekleştirmeye başlamıştı. Diğer teknoloji devleri ve devlet fonlarının katılımıyla kurulan Vision Fund, yapay zeka, robotik ve bağlantılı cihazlar alanında yatırımlar gerçekleştiriyor.

İngiltere merkezi işlemci üreticisi ARM Holdings, ABD'li GSM operatörü Sprint ve Amazon'un Çinli rakibi Alibaba, Softbank'ın yatırım yaptığı diğer girişimler arasında yer alıyor.

İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

Travis Kalanick, şirketin ayrımcı kültürüne ve rakiplerine karşı uyguladığı etik dışı stratejilere yönelik eleştirilerin had safhaya ulaşmasının ardından, Temmuz 2017’de Uber’deki CEO görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Kalanick’in yerine ise eski Expedia CEO’su Dara Khosrowshahi geldi.