KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İlker Başbuğ

Mehmet İlker Başbuğ, 29 Nisan 1943 tarihinde Afyonkarahisar'da dünyaya geldi. Eğitim hayatını Afyon 27 Ağustos İlkokulu'nda, Afyon Lisesi'nde ve Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamlamıştır.

1962'de Kara Harp Okulu'ndan, 1963'de Piyade Okulu'ndan mezun olarak 1971'e kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde komutanlık yaptı. 1973'te kurmay subay olarak mezun olduğunda Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı'nda Karargah Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, NATO Uluslararası Askeri Karargahı'nda Cari İstihbarat Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şuba Müdürlüğü ve 51. Piyade Tümeni 247. Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yaptı.

2002'de Orgeneralliğe terfi eden İlker Başbuğ, 30 Ağustos 2008 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanı olmuştur.

2 yıl sürdürdüğü Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 2010 tarihinde emekli olmuştur.

Emekliliğinin ardından kitap yazmaya başlayan İlker Başbuğ'un "Terör Örgütlerinin Sonu, 20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Mustafa Kemal, 20. Yüzyılın En Büyük Lideri: Atatürk, Suçlamalara Karşı Gerçekler, Nasıl Bir Türkiye, Ermeni Suçlamaları ve Gerçekler, Unutulan Ada Kıbrıs" adlı 7 kitabı bulunmaktadır.

İlker Başbuğ, aynı zamanda ülkenin dört bir yanındaki çeşitli üniversite ve derneklerde Atatürk, liderlik, Ortadoğu ve dış politikaların konuşulduğu söyleşi ve konferanslar vermiştir.