Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

İspanya Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Parlamento dokunulmazlığı ayrıcalığının, dokunulmazlık sahibi olarak yorumlanması kabul edilemez." ifadeleri kullanıldı.

Puigdemont'un kaçarak ve bağımsızlık ilanıyla sonuçlanan eylemleri destekleyerek suç içeren planında ısrar ettiğini gösterdiği vurgulanan açıklamada, "Dokunulmazlık güvencesi, mahkeme kararı çerçevesinde (Puigdemont'u) tutuklamayacağımız anlamına gelmez." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrılıkçı bazı liderlerin parlamento dokunulmazlığına rağmen tutuklu olduğuna işaret edildi.

Ay başında İspanya Yüksek Mahkemesi, eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras'ın tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

Katalonya Özerk Yönetimi, 1 Ekim 2017'de yasa dışı bağımsızlık referandumuna gitmiş, Katalonya yerel parlamentosu da referandumunun sonucuna bağlı olarak 27 Ekim 2017'de tek taraflı bağımsızlık ilanı kararı almıştı. Merkezi hükümet, aynı gün senatonun onayıyla Anayasa'nın 155. maddesini uygulayarak, yerel yönetim ve parlamentoyu feshetmiş, 21 Aralık 2017'de erken yerel seçime gidilmesine karar vermişti. "Devlete karşı isyan ve başkaldırma", "ayaklanma" ve "kamu malını kötüye kullanmak" suçlamasıyla bazı Katalonya hükümeti üyeleri tutuklanmış, eski Özerk Yönetim Başkanı Puigdemont, dört eski bakan ile Belçika'ya kaçmıştı. 21 Aralık'ta yapılan erken seçimlerde ise ayrılıkçı partiler, yüzde 50'nin altında oy almalarına rağmen seçim sistemi sayesinde bölge meclisinde çoğunluğu sağlamıştı.