Son Dakika
25 Ocak 2019 Cuma, 11:59 | Güncelleme: İHA
Hollandalı tarım devi yatırım araştırmasına geldi
“İlk sırada İzmir var”
Dünyadaki en başarılı verimli tarım uygulamalarına imza atan Hollanda’dan gelen ve Türkiye’de en az 5 bin başlık çiftlik zinciri kurmak isteyen dev şirket, İzmir Ticaret Odasını (İZTO) ziyaret ederek kente yatırım olanaklarını inceledi. İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş, firma temsilcilerine oda olarak bu alana özel önem verdiklerini ve bu yatırım için en doğru yerin İzmir olduğunu belirtirken, şirket sahibi Cors Den Engelsen Heemskerk, yatırım planlarında İzmir’in ilk sırada yer aldığını söyledi.
Hollanda Livestock Heemskerk Bv Şirketi, Türkiye’de yapacağı yatırım için İzmir Ticaret Odasını (İZTO) ziyaret ederek kentle ilgili bilgi aldı. Şirketin sahibi Cors Den Engelsen Heemskerk ve Dünya Türk İş Konseyi Üyesi Avrupa Konsey Üyesi Doç. Dr. Mehmet Yamaç’ın beraberindeki heyetle gerçekleştirilen toplantıya, İZTO Yönetim Kurulu Üyeleri Oğuz Özkardeş, Mehmet Şahin Çakan, Serdar Gökhan Arıkan, Meclis Üyeleri Cüneyt Güleç, Ahmet Dönmezler ile hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren İZTO üyeleri katıldı.

"Hollanda ile işbirliğini artırmak istiyoruz"
Toplantıda konuşan Oğuz Özkardeş, yüzde 16’lık pay ile Türkiye’ye en çok doğrudan yabancı yatırım yapan ülke olan Hollanda ile tarım ve hayvancılık sektöründe de işbirliğini artırmak istediklerini vurguladı. İZTO’da tarım, gıda ve hayvancılık alanında 10 bini aşkın üyenin faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Özkardeş, “Bu sektöre özel önem veriyoruz. İzmir’in tarım ve hayvancılıkta muazzam bir potansiyeli var. Tarım sektöründe yatırım yapacak uluslararası şirketler için en ideal adresin İzmir olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Hollandalı patrondan övgü
Livestock Heemskerk Bv şirketinin Sahibi Cors Den Engelsen Heemskerk, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık sektöründe dünya lideri olabilecek kapasiteye sahip olduğuna inandıklarını ifade ederek ayrıca İzmir’i sevdiğini, yatırım planlarında İzmir’in ilk sırada yer aldığını belirtti. Hollanda hayvancılık sektörünün AB’deki uygulamalardan olumsuz etkilendiğini ve arazi yetersizliğinin sektörün üretim alanını kısıtladığını kaydeden Heemskerk, “Şirketi İzmir’e konumlandırmak, en az 5 bin başlık çiftlik zinciri kurmak, piyasanın ihtiyacını karşılamak Türkiye’de hayvan ithalatını azaltmak hatta ihraç edebilir hale getirmek yönünde hedeflerimiz var” diye konuştu.
Dünya Türk İş Konseyi Üyesi Avrupa Konsey Üyesi Doç. Dr. Mehmet Yamaç ise Türkiye hayvancılık sektörünü çok yakından incelediklerini ve iki taraf için de son derece önemli bir işbirliği oluşabileceğini dile getirdi.
İZMİR

21 Şubat 2019 Perşembe

  • İMSAK 06:27
  • GÜNEŞ 07:48
  • ÖĞLE 13:30
  • İKİNDİ 16:32
  • AKŞAM 19:02
  • YATSI 20:18
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm İzmir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. İzmir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.