Son Dakika

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nin Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, üniversite müfredatlarının iş dünyasının talebi doğrultusunda hazırlanması gerektiğini vurgulayarak, "Ben bir üniversitenin rektörü olsam, araştırma ve geliştirme çok önemli ama üniversiteden mezun olan öğrencilerin yüzde kaçını işe yerleştirebiliyoruz? Buna bakardım" dedi.

İHA'nın haberine göre, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nin (İKÇÜ) 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, üniversitenin Çiğli'deki kampüsünde gerçekleştirildi. Törene Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tokaç, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Törende, bir süre önce istifa eden eski Rektör Galip Akhan da yer aldı.

Törende konuşan Bakan Elvan, "Bilgiyi ekonomik ve sosyal faydaya dönüştürecek insan gücü çok değerli bir kaynak haline geldi. Eğitim ile istihdam arasında uyumun güçlendirilmesi, üzerinde durulması gereken bir konu. Türkiye içinde bulunduğu geniş kültürel havza ve dinamik nüfus açısından, iş gücü ve eğitimle ilgili fırsatlar barındırıyor. Ülkemiz genç nüfusunu, artan eğitim ve araştırma imkanlarını kullanarak iş gücü niteliğini ve yenilik kapasitesini arttırması halinde, rekabet gücü ve büyüme hızını arttırabilir. Büyümenin sürdürülebilirliğinin sağlanması da kritik önem taşıyor. Beşeri sermayenin büyümeye katkısı iki şekilde mümkün. İstihdam sağlayan ve beşeri sermayenin niteliğinin arttırılması" dedi.

"İŞ GÜCÜ NİTELİĞİ ARTMALI"

Türkiye'de bir çalışanın saatte 39 dolar ürettiğini anlatan Bakan Elvan, "OCD ülkelerinde bu rakam 51 dolar, AB ülkelerinde ise 53 dolar. İnsan gücü niteliği mutlaka artmalı. Bu konu bizim de gündemimizde ve üzerinde çalışıyoruz. İş gücü verimliliğinin gelişmiş ülkelere yakınlaşması, eğitim seviyesini ve kaliteyi arttırmaya yönelik politikalara bütüncül bakılması önem arz ediyor. Yüksek öğretimden mezun olanların sayısı, dünya nüfus artış hızının üzerinde. Tam 5 katı. Üniversitelerin yüksek öğretime olan yoğun talebi karşılaması dışında, topluma fayda sağlayan araştırmalar yapmak ve bu doğrultuda hizmetler üretmek, ihtiyaç duyulan insan gücü yetiştirmek, teknoloji üretmek gibi görevleri var. 10'uncu kalkınma planında yer verdiğimiz üzere, 'Nitelikli insan, güçlü toplum' ekseninde kalkınma yaklaşımının hayata geçirilmesi, temel önceliğimizdir. Toplumun tüm ihtiyaçlarına duyarlı, ürettiği bilgiyi ürüne, teknolojiye, hizmete dönüştüren, akademik ve idari açıdan esnek, rekabetçi bir yüksek öğrenim sistemine ulaşılmalıdır" diye konuştu.

"YÜKSEKÖĞRETİMDE OKULLAŞMA ORANI 2017'DE YÜZDE 58!E YÜKSELDİ"

Son yıllarda çok sayıda üniversite kurulduğuna dikkat çeken Bakan Elvan, "2006 yılından itibaren yaklaşık 200 devlet ve vakıf üniversitesi kuruldu. 2002'de yüzde 19 olan yüksek öğretimde okullaşma oranı, 2017'de yüzde 58'e yükseldi. Üniversitelere tahsis edilen yatırım ödenekleri de arttırıldı. Reel rakamlarla 2002 yılında 2 milyar TL olan yatırım ödeneği, 2017'de 5,2 milyar TL'ye ulaştı. Yüksek öğretimde kalite konusu ağırlık kazanmaya başladı. Araştırma üniversiteleri ihtisaslaşma programı hayata geçirildi. 10 araştırma üniversitesi belirlendi. Belirlenen üniversitelerin uluslararası rekabet gücünün arttırılması ve güçlü araştırmacılar yetiştirerek, ülkenin kalkınmasına katkı sağlaması hedeflenmektedir. İhtisaslaşmayı çok önemli bir hedef olarak görüyoruz" dedi.

Bakan Elvan, şöyle devam etti:

"2018-2020 dönemini kapsayan programımızı açıkladık. Programın temel amacı istikrarlı büyüme politikası oluşturmak ve istihdamı arttırmak. İhracat kaynaklı büyümeyi sağlamak, teknoloji ve yenilik düzeyini arttırmak. Uluslararası alanda daha rekabetçi olmayı temel öncelik olarak belirledik. İş ve iş gücü arasındaki beceri uyumu da üzerinde çalışacağımız ve dikkatle somut adım atacağımız alanlardan bir tanesi. Üniversite eğitiminin kalitesinin arttırması için tedbirleri planda ön plana çıkardık."

"SOSYAL ALANDA EKSİKLER TAMAMLANSIN"

İKÇÜ'ye de kuruluşundan bu yana önemli destek verdiklerini belirten Bakan Elvan, "İKÇÜ'nün kuruluşundan bu yana yatırım ödenekleri önemli ölçüde arttı. 2017'de 201 milyon TL. Üniversitemizin kuruluşundan bu yana birçok yatırım projesi tamamlandı ve öğrencilerin hizmetine açıldı. Kongre merkezi, kütüphane ve derslik gibi birçok bölüm tamamlandı. Ama özellikle sosyal alana yönelik bazı eksikliklerimiz var. Bakanlık olarak destek vereceğiz. O eksikleri bir an önce tamamlayalım. Öğrencilerin hizmetine bu öğretim yılında sunalım. Biz gençlerimize, yetişmiş insan gücümüze ve milletimize güveniyoruz. Ülkemizin dört bir yanında çok sayıda sorun var. Terörle ve coğrafyadaki gelişmelerle uğraşıyoruz. Unutmayalım ki, bir ve birlik olduğumuz sürece hepsini aşacak güçteyiz. Bilime, araştırma ve gelişmeye daha çok ağırlık vereceğiz" dedi.

"BEN REKTÖR OLSAM"

Zaman zaman yurt dışında çok değişik programlara katıldığını aktaran Bakan Lütfi Elvan, "25-30 yaşında çok sayıda genci görüyorum. Ne iş yaptıklarını, nereye gittiklerini sorduğumda, dünyanın dört yanına ihracat yaptıklarını görüyoruz. Girişimci ruhu bu kadar yüksek, arzulu ve ülkenin gelişmesini isteyen gençlik, başka bir ülkede olamaz. Bizler sizlerle gurur duyuyoruz. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki önemli olan kendinizi geliştirmeniz. Ben İngilizce öğrenmek için radyodan, kısa dalgadan İngilizce haber kanallarını dinlerdim ve onları teybe kaydeder, o teypten defalarca, onlarca kez dinlerdim. Ama bugün dünya sizlere açık. Her türlü bilgiye ulaşabilme imkanı var. Bir taraftan iş dünyası nitelikli insan ararken ve bulamazken, diğer taraftan da işsiz gençlerimizi görüyoruz" şeklinde konuştu.

"Organize Sanayi Bölgesi'ni ziyaret ediyorum. En önemli sorun işçi bulamamak" diyen Bakan Elvan, "Nitelikli vasıfta eleman bulamamak. Üniversiteden mühendis olarak mezun oluyor ama maalesef mühendis olarak değerlendiremiyoruz. Bizim ihtiyacımızı giderecek vasıflarda değil. Bunu söylüyorlar. Diğer taraftan da iş arayan mühendis var. Demek ki burada problem var. İş ile iş gücü arasındaki uyumu sağlamamız lazım. Üniversitelerin müfredatı, iş dünyasının talebi doğrultusunda hazırlanmalı. Ben bir üniversitenin rektörü olsam, araştırma ve geliştirme çok önemli ama üniversitemden mezun olan öğrencilerin yüzde kaçını işe yerleştirebiliyoruz, yüzde kaçını işveren genç girişimci yapabiliyorum? Buna da bakardım. En önemli kriter de bu olurdu diye düşünüyorum" dedi.

Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tokaç da 2000 yılından sonra kurulan üniversitelerin akademik performans sıralamasında 77 üniversite içinde 7. olduklarını ifade ederek, "12 bin 600 civarında öğrenci, 850 akademik ve 500 idari personel ile 13 fakülte, 3 enstitü ve 3 yüksekokulu olan orta büyüklükte bir üniversite düzeyine eriştik" diye konuştu.
Ardından Prof. Dr. Tokaç, Bakan Elvan'a günün anısına hediyeler sundu.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.