Protesto gösterisine Adana’da Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı, Soner Çetin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, siyasi partilerin temsilcileri, STK temsilcileri, katıldı. Protesto gösterisi Seyhan Belediyesi Barış Anıtı önünde yapıldı.

Mersin’de de basın açıklaması Cumhuriyet Alanı’nda yapıldı. Buradaki açıklamaya da CHP’li belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ile partililer katıldı. Burada konuşan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay şunları söyledi;

"Bugün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı, aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır.

Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine, iç huzuruna karşı yapılmıştır. Bu saldırının azmettiricileri bellidir: Adına gazete denilen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; Bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in “iki büyük eserimden biri” dediği Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimler ağıza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır.
Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri, dün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler. Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkarıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklar da aynıdır."

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri