KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Abbas Bozyel

Abbas BOZYEL 1956 yılında Iğdır’da doğdu. İlk, orta ve Lise öğrenimini Iğdır’da tamamladı. 1978 yılında Ankara Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünden mezun oldu. Haymana ilçesinde öğretmenlik yaptı. 1980 yılında Almanya’ya giden Abbas BOZYEL bu ülkede işçi olarak çalıştı. Daha sonra ticaretle ilgilendi. Ayrıca Almanya’da Sosyal Danışman ve Sosyal Pedagog olarak 9 yıl görev yaptı.

1998 yılında Türkiye’ye döndü. 18 Nisan 1999 yılında yapılan Milletvekilliği Genel Seçimlerinde,  Milliyetçi Hareket Partisinden Iğdır Milletvekili seçilerek TBMM’de yer aldı.

TBMM’de Parlamentolar arası Birlik (PAB) grubunda başkan yardımcısı, İnsan Hakları inceleme komisyonu üyesi ve Türkiye-ABD Parlamentolar arası Çalışma grubunda Ermeni masası başkanı olarak çalıştı.

12 Ekim 2003 tarihinde yapılan MHP 7. Olağan Büyük Kurultayı, 19 Kasım 2006’da ki 8. Olağan Kongresinde, 8 Kasım 2009 tarihinde gerçekleştirilen 9. Olağan Büyük Kurultayında ve 4 Kasım 2012 tarihinde yapılan 10.Olağan Büyük Kurultay'ında, MYK üyeliğine seçildi.

Yayınlanmaya hazır “1915 Ermeni mezalimi, Kim Haklı, Kim Yalan Söylüyor” isimli araştırma ve inceleme kitabıyla birlikte, yine Ortadoğu gazetesi ve Kutlu Sesleniş Dergisinde yazdığı çeşitli köşe yazılarının yer aldığı; “Son Sözü Zaman Diyecek” isimli, iki adet yayınlanmaya hazır siyasi içerikli kitabı bulunmaktadır.

Abbas Bozyel Türk Milliyetçiliği ülküsüne hizmete 1970 yılında Ülkü Ocaklarında başlamış, çeşitli teşkilatlarda görev almıştır. Son olarak 1978 yılında, merkezi Ankara’da bulunan Ülkü Köy Genel Merkezinde, Genel Başkan Yardımcılığı yapmıştır.  Almanya’da iken Türk Federasyon Bölge Başkanlığı ve Avrupa Azerbaycan Türkleri Federasyonu Genel Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Hâlihazırda Türkiye Azerbaycan Türkleri Federasyonu kurucu Genel Başkanı görevini de yürütmektedir. Yurt içi ve yurt dışında birçok sosyal ve siyasi etkinliğe konuşmacı olarak katılmaktadır.

21 Mart 2015 tarihinde yapılan 11. Olağan Genel Kurulunda Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi.

Çok iyi derecede Almanca bilen Abbas Bozyel, evli ve iki çocuk babasıdır.