KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Fatma Benli

İstanbul doğumlu aslen Kastamonulu olan Fatma Benli, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Marmara Üniversitesinde başörtüsü yasağı nedeni ile yarıda bıraktığı Özel hukuk alanındaki yüksek lisans eğitimini 2015 yılında tamamlamıştır.

2009 yılında ismi Georgetown Üniversitesi tarafından yayımlanan “Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı” listesinde yer almıştır. 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları Kurulu üyeliğine atanmış 2015 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür.2013 yılında Akil İnsanlar Karadeniz Grubu sekreteri olarak görev yapmıştır.

Uluslararası Hukukçular Birliği’nin Türkiye temsilcisi olan Fatma Benli, 12 seneyi aşkın bir süre değişik kadın ve hukuk derneklerinin yönetim kurulunda görev yapmış, insan hakları konusunda yurtiçi ve Harvard Hukuk Fakültesi ile Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Kaldırılması Komitesi (CEDAW) dâhil yurtdışında sayısız sunum gerçekleştirmiştir. Din ve vicdan özgürlüğü, kamusal alan, ifade özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşmesi, kadına karşı şiddet, töre cinayetleri, mal rejimleri ve değişik kadının insan hakları konularında yayımlanmış kitap, kitap bölümü ve makaleleri bulunmaktadır.

Fatma Benli Haberleri

  • Meclis gelin veriyor! Bütçe görüşmelerinde tanıştılar

    Gündem, 19 Şubat 2018

    Meclis gelin veriyor! Bütçe görüşmelerinde tanıştılar

    Sert siyasi tartışmalar, uzun gece mesaileriyle gergin oturumlara sahne olan Meclis, bu kez bir izdivaca sahne oluyor. AK Partili Fatma Benli, Uğur Yalçın ile dün nişanlandı. İkiliye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'fazla uzatmayın' talimatını vermesi üzerine düğün tarihi de alındı. Erdoğan’ın il gezileri ve programları sırasında bekâr olduğunu öğrendiği kişilerle ilgili olarak talimatlar verdiği biliniyor