KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Ferdi Tayfur

Ferdi Tayfur Turanbayburt, 15 Kasım 1945 tarihinde Adana'da dünyaya gelmiştir. Babası Cumali Bey'in pavyon çıkışında silahlı saldırı sonucu öldürülmesi sonucu küçük yaşlarda babasız kalmıştır. Bu nedenle eğitim görememiştir.

Üvey babasının bulduğu şekerci dükkanında küçük yaşlarda çalışmaya başlamış ve okuma yazmayı çalıştığı iş yerlerinde öğrenmiştir. Çiftliklerde ve çeşitli dükkanlarda çıraklık yaparak aile ekonomisine katkıda bulunmuştur.

Aynı yıllarda düğünlerde ve gazinolarda şarkı söylemeye devam etmiştir. Yerel gazetede Adana Radyosu'nun müzik yarışması ilanını görür ve yarışmaya katılır. Fakat yarışmada ikinci olur.

İstanbul'a gelen Ferdi Tayfur, Lunapark Gazinosu'nda iş bularak bağlama çalar ve ilk plağını doldurarak 500 lira para kazanır.

Besteler yaparak 1968 yılında Seda Plak şirketi ile bir plaklık sözleşme yapar ancak plağı beklediği ilgiyi görmez. 3 yıl aranın ardından Huzurum Kalmadı adlı plağı yayınlar ve adı duyulmaya başlar.

Görsev Plak adına yaptığı Kır Çiçekleri adlı 45'lik plak ile çıkış yakalayan Ferdi Tayfur, 1974'te Bana Gerçekleri Söyle adlı plak ile de adını duyurur. 1975'te Elenor Plak'a transfer olmuştur. Elenor Plak'ta yaptığı Bırak Şu Gurbeti ve Çeşme adlı şarkısı ile Türkiye genelinde tanınan bir ses haline gelmiştir.

Adı duyulan bir sanatçı olan ve ün kazanan Ferdi Tayfur'un, 1993 yılında Gülhane Parkı'nda yaptığı açık hava konserine 200.000 kişi katılmıştır.

Ferdi Tayfur Haberleri