KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Mehmet Ali Canlı

1966 yılında Gülşehir/Nevşehir'de doğdu. İlkokulu Antalya'da, Ortaokul ve Liseyi Ankara'da tamamladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1990 yılında Avukatlık stajını tamamladı. Askerlik sonrası 1992 yılından beri Ankara'da Serbest Avukat olarak çalışmaktadır. Fatma Seza CANLI ile evlidir. Ahmet Oğuz adında 15 yaşında oğlu ve Ayşenur adında 9 yaşında kızı bulunmaktadır.

2002 yılında Ak Parti’nin katıldığı ilk Milletvekilliği seçiminde Ankara Milletvekili aday adayı olarak başvuruda bulundu. Sonraki bütün seçimlerde aktif olarak hukukçu kimliğiyle sandık başlarında sorun çıkmaması için çalıştı, çıkan sorunlarla da ilgilenmiştir.

2009-2013 yılları arasında Ak Parti Ankara İl Başkanlığı, Disiplin Kurulunda Sekreter olarak görev yaptı.

1999 yılında Hukuk ve Demokrasi Kurumu’nun kurucuları arasında yer aldı. 2014 yılında aynı Kurumda Genel Başkan olarak seçildi. Halen bu görevi yürütmektedir.

Hukuk ve Demokrasi Kurumunun yayın organı olan “Hukuk ve Demokrasi” isimli dergi ile Türkiye’de ilk kez resimli-güncel bir hukuk dergisi çıkarmıştır. Derginin yayın hayatına başlamasından Genel Başkan seçilinceye kadar, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı.

1994-1999 yılları arasında Türk Hukuk Enstitüsü Yönetim Kurulunda görev yaptı. “Türk Hukuk” Dergisini Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olarak bir süre yayına hazırlayarak, çıkardı.

1998-1999 yıllarında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği’nde Genel Sekreter olarak görev yaptı.

1997 yılından bu yana Gülşehirliler Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin Başkanı olarak görev yapmaktadır.

2003 yılından bu yana Nevşehir İli Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Yönetim Kurulunda görev yapmaktadır.

Ankara Barosu seçimlerinde Baroda Birlik Grubu içerisinde çeşitli kademelerde aktif olarak görev yaparak, Baro seçimlerine katılmıştır.

Ankara’da ve İstanbul’da yer alan Nevşehir Dernekler Federasyonlarında aktif olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan; 25. Dönem Milletvekili Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara 1. Bölge Milletvekili adayı olmuştur.