KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Muhammed Ali

Cassius Marcellus Clay Jr (Muhammed Ali), 11 Ocak 1942 tarihinde Kentucky'nin Louisveill kentinde dünyaya geldi. 12 yaşında boks sporuyla tanışmış ve kısa sürede amatör kayıtlarında kendine yer buldu. 1960 yılında Roma'da ağır hafif siklette altın madalya alarak adını duyurmaya başladı.

Muhammed Ali, 1964'te S. Liston'u yenerek Dünya Şampiyonu oldu ve zaferinin ardından Müslüman olmak istediğini belirterek İslam dinine geçti. Muhammed Ali ismini aldı ve 3 yıl boksa ara vermek zorunda kaldı.

Vietnam Savaşı'na "Vietnamlılar bana kötü birşey yapmadı" diyerek katılmadığı için devlet tarafından 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu da elinden alınınca iflas etti.

Fakat 1970'de açmış olduğu temyiz davasında haklı bulundu ve yeniden boksa geri döndü. 1971'de Joe Frazier ile "asrın maçı"na çıktı ve boks kariyerinde ilk defa yenilgiye uğradı. Kaybetmesine karşılık uzmanların yorumu kendisinin 3 yıldır boks yapmadığı için hazır olmadığı yönündeydi.

Yeniden şampiyon olmak isteyen Muhammed Ali, çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton'a puanla kaybeden Muhammed Ali hakkında artık boksu bırakmalı gibi yorumlar yapıldı.

1973'te Joe Frazier ile ünvan maçı için bir anlaşma sağlandı. Frazier kimsenin beklemediği bir şekilde ilk raund'da George Foreman'a nakavt oldu. Muhammed Ali böylece Fraizer ve Foreman'la maç yapabilecekti. Yaptığı 2 maçı da 2 nakavtla kazanan Muhammed Ali, kaybettiği ünvanını geri aldı.

Dünya genelinde birçok boks maçını kazanan büyük şampiyon Muhammed Ali, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldı. Malcolm X ile olan yakınlığı ile ırkçılığa karşı büyük mücadeleler verdi.

Muhammed Ali, 3 Haziran 2016 tarihinde solunum yolu hastalığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Muhammed Ali Haberleri