KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Mustafa Canbey

Gazeteci, yazar ve akademisyen Mustafa Canbey, 1975 yılında Balıkesir’in İvrindi ilçesinde doğdu. 1993 yılında Balıkesir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü kazandı.

Çalışma hayatıyla birlikte başarıyla yürüttüğü lisans eğitiminin ardından, aynı üniversitenin Halkla İlişkiler Bölümü’nde de yüksek lisansını tamamladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde “Medya, Algı Yönetimi ve Kamu Diplomasisi” başlıklı doktora tezi üzerinde çalışmaktadır. 2008 yılında da ilk kitabı olan “Cephede Bir Muallim: Şehit Ethem” adlı eseri yayınlandı.

2015 itibarıyla, medya sektöründe dolu dolu geçirdiği bir 20 yılı geride bırakan Canbey, Türkiye Çocuk Dergisi, Kanal 7, Millî Gazete ve Yeni Şafak gibi basın-yayın organlarında muhabir, editör, istihbarat müdürü, köşe yazarı olarak çalıştı; ayrıca televizyon programcılığı yaptı. Kitle iletişimi, medya, siyasî iletişim, algı yönetimi ve kamu diplomasisi alanlarında da sayısız seminerler gerçekleştirdi.

Basın İlân Kurumu’nun Tekirdağ İl Müdürlüğü görevini üstlendi. Basın İlan Kurumu Tekirdağ İl Müdürlüğü görevi sırasında gerek bu ilimizin, gerekse genel anlamda yıl boyunca çok önemli katkılarda bulunan Canbey, söz konusu pozisyondaki başarılı hizmetlerinin ardından 2014 yılında Genel Müdürlüğe üst düzey yönetici olarak tayin edildi.

Gazetecilik kariyeri boyunca Türk siyasî hayatını çok yakından takip eden ve bu alanda çok sayıda haber, analiz, değerlendirme ve röportaj yazıları hazırlayan Mustafa Canbey, her biri ülkemizin yakın tarihine damgasını vurmuş Refah Partisi, Fazilet Partisi, Saadet Partisi, Has Parti ve Ak Parti’nin doğuş, gelişim, dönüşüm süreçlerine ayrı ayrı tanıklık ederken, sahada yer alan bir gazeteci olarak da aynı süreçleri derinlemesine inceledi.

İlk gençlik yıllarında siyasete atılan Canbey, 2009-2010 yılları arasında Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Has Parti’de Genel Başkan danışmanlığı yaptı. Günümüzde de siyasî mücadelesini, samimi ve idealist bir AK Parti savunucusu olarak bu güzide hareketin bünyesinde sürdürmektedir.

Canbey, İlk gençlik yıllarından itibaren Millî Gençlik Vakfı’nda gençlik çalışmalarına katıldı. İmam Hatip Lisesi mezunları ve mensuplarının Türkiye sathındaki en büyük buluşma / dayanışma platformu konumundaki ÖNDER’deki çalışmaları, bu alanda en dikkat çekici hizmetlerinden biridir. Son sekiz yıldan bu yana ÖNDER bünyesinde aktif bir yönetici olan Canbey, sırasıyla bir yıl yönetim kurulu üyeliği, beş yıl boyunca da genel başkan yardımcılığı yaptıktan sonra, 2014 yılı sonbaharından beri ÖNDER’in Genel Sekreterliğini yürütmektedir.

Canbey, ÖNDER’deki bu görevinin yanı sıra, Türkiye Yazarlar Birliği, İletişim Platformu Derneği, Yeşilay Derneği,  MÜMDER (Marmara Üniversite Mezunlar Derneği) ve Cihannüma Derneği’nin de üyesidir.

İngilizce bilen Canbey evli olup, biri erkek, diğeri de kız olmak üzere iki çocuk babasıdır.