KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Tarık Akan

Tarık Tahsin Üregül (Tarık Akan), 13 Aralık 1949'da İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Babasının subay olması nedeniyle Erzurum'daki görevi için Erzurum, Dumlupınar'a taşınmış ve ardından babasının tayini çıkınca Kayseri'ye taşındılar. İlkokulu Kayseri'de okuyan Tarık Akan, babasının emekli olması nedeniyle İstanbul'a taşındılar ve Bakırköy semtinde ortaokul ve lise eğitimini tamamladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği bölümüneden mezun olan Tarık Akan, bir süre plajlarda cankurtaranlık ve sokaklarda işportacılık işleriyle uğraştı.

Makine Mühendisliği'nden mezun olduktan sonra Gazetecilik Yüksek Okulu'na girerek mezun oldu ve 1970'de Ses dergisinin organize ettiği Sinema Artist Yarışması'na katılarak birinci oldu.

1971'de Filiz Akın ve Ekrem Bora'nın başrol oynadığı Emine adlı sinema filminde rol alarak sinema hayatına giriş yaptı. 1979'da askerlik görevini Denizli'de yedek subay olarak tamamlayan Tarık Akan, sinemacılığın kötü dönemlerde olduğu 1978-1981 yılları arasında ticari taksi alarak kiralama sistemi ile hayatına bir süre bu şekilde devam etti.

1980 darbesinde Tarık Akan 12 yıl hapis cezasına çarptırılmış fakat 2,5 ay hücre cezası çektikten sonra serbest kalmıştır. Hayatı boyunca 111 filmde ve 4 televizyon dizisinde rol alan Tarık Akan, 16 Eylül 2016'da akciğer kanserine yenik düşerek hayatını kaybetti.

Tarık Akan Haberleri