KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Tuncer Aktaş

Tuncer Aktaş, 1948 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve ortaokulu Erzurum’da bitirdikten sonra Gümüşhane Öğretmen okulundan mezun oldu. 1968 yılında Erzurum Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümüne girdi. 1972 yılında buradan mezun oldu. Kaynaşlı’ya Türkçe öğretmeni olarak atandı.1977 ‘de kendi isteği üzerine tayin olduğu Erzurum Ilıca Lisesinde öğretmenlik yapmaya bir süre devam etti.

1978’de Erzurum Milli Eğitim müdür yardımcılığına getirildi. 1981 yılında devam etmekte olduğu Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve 1 yıllık avukatlık stajı sonrasında Erzurum’da serbest avukat olarak mesleğini icra etmeye başladı. Siyasete Cumhuriyet Halk Partisi Erzurum Gençlik Kollarında aktif olarak çalışarak başladı ve 2000 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Erzurum İl Başkanlığı görevini yürüttü.

2000’li yıllarda özelleştirme kapsamında doğu illerindeki bütün et kombinaları satılmaya başlandı. Kars, Ağrı ve Van’daki et kombinaları bu süreçte özelleşti. Erzurum’a da özelleştirme kararı alınınca açtığı dava ile kombinanın kapanmasının önüne geçerek kombinanın bugüne dek durmasını sağladı ve verdiği hukuk mücadelesi örnek oldu. 2002’de Cumhuriyet Halk Partisi Erzurum 1. Sıra Miiletvekili adayı oldu. Seçimi az bir oy farkı ile kaybetti. 2009-2011 yılları arasında CHP Erzurum İl Başkanlığı görevini yürütmeye devam etti.

Halen avukatlığa devam etmektedir. Evli ve 3 çocuk sahibidir.

Tuncer Aktaş Haberleri