KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Ülkü Erakalın

Ünlü yönetmen Ülkü Erakalın, 1934 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İstanbul Belediye Konservatuvarı Müzik Bölümü'nden mezun olan Erakalın, sanat hayatına 1958 yılında başladı. İlk deneyimleri sırasında Lütfi Akad'ın asistanlığını yaptı. 1961 yılında ilk filmi "Unutamadığım Kadın"ı çekti. Anılarını içeren 4 kitap kaleme alan Ülkü Erakalın 200 civarında filme imza attı.

ÜLKÜ ERKALIN FİLMLERİ

Ünlü yönetmenin rejisörlüğünü yaptığı filmler arasında, "Lekeli Aşk", "Acı Yıllar", "Aldırma Gönül", "Kadınlar Koğuşu", "Dudaktan Kalbe", "Üvey Ana" ve "Ben Sana Mecburum" yer alıyor. Erakalın, Yeşilçam'da "seks furyası" olarak nitelendirilen 70'li yılların ortalarında ise pek çok erotik filmin yönetmenliğini yaptı.

Erakalın, 1972 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Üvey Ana" ile En İyi 3. Film Ödülü, 1976'da da "Ben Sana Mecburum" adlı filmle 1. İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde Birincilik Ödülü'nü kazandı. Ünlü yönetmen, son olarak, 2009'da "Çığlık Çığlığa Bir Sevda" adlı filmiyle 2009 Altın Portakal Onur Ödülü'ne değer görüldü.

Ünlü yönetmen Ülkü Erakalın bir süredir tedavi gördüğü Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde 7 Nisan 2016 tarihinde 82 yaşında hayatını kaybetti.

Ülkü Erakalın Haberleri