Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa'da, "Afrika" gazetesinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin bölgesinde düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı hakkında hakaret içeren haberi protesto edildi.

AK Parti Temsilciği, Kıbrıs AK Gençlik Teşkilatı, KKTC Karadeniz Kültür Derneği üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yüzlerce vatandaş, Afrika gazetesinin Zeytin Dalı Harekatı'nı "Türkiye'den bir işgal hareketi daha" manşetiyle duyurmasını protesto etmek için gazete önünde toplandı.

Ellerinde KKTC ve Türk bayrakları taşıyan göstericiler, "Afrika gazetesi bir an önce kapatılsın" sloganı attı.

AA'nın haberine göre; Grup adına basın açıklamasını okuyan AK Parti KKTC Temsilcisi Mehmet Demirci, Afrika gazetesinin Zeytin Dalı Harekatı ile Kıbrıs Barış Harekatı arasında bağ kurarak eleştiri sınırını aştığını belirtti.

Kıbrıs Türkünün zora düştüğü her dönemde kayıtsız şartsız destek aldığı dünyadaki tek ülkenin ana vatan Türkiye olduğuna işaret eden Demirci, "Afrika gazetesinde bu manşetleri atanları, bu manşet üzerinden siyaset yapmaya kalkanları kınıyoruz. Kıbrıs Türkü ile Anadolu'da yaşayan kardeşlerimizin arasını açmayı hedefleyen yayınlar başarılı olamayacaktır." şeklinde konuştu.

"GAZETENİN BİR AN ÖNCE KAPATILMASINI İSTİYORUZ"

Mehmet Demirci, KKTC ile ana vatan Türkiye arasında bulunan gönül bağına darbe vuran gazetenin bir an önce kapatılmasını istediklerini belirterek "Her defasında ana vatanın karşısında durarak alçakça haberler yapan bu gazetenin KKTC'ye yakışmadığını düşünüyoruz. Çünkü ancak bir Rum gazetesi bu kadar alçak ve hain olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

KKTC'de yayın yapan Afrika gazetesi, aralık ayında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren karikatürü yayınlayarak tepki toplamıştı.

Afrin'de terör örgütü YPG başta olmak üzere tüm terör unsurlarına yönelik başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı'nı, skandal bir başlıkla duyuran KKTC'deki 'Afrika' isimli gazete protesto edildi

AKDAĞ: BİZ KİLİS'TE NE HİSSEDİYORSAK, KIBRIS TÜRKLERİ DE AYNI HİSSİYAT İÇİNDE"

Kuzey Kıbrıs'taki bir gazetede yer alan Afrin haberini de değerlendiren Akdağ, "Kuzey Kıbrıs'ta bir gazetede 'Kıbrıs'a barış harekatı Suriye'ye Zeytin Dalı Harekatı Türkiye'den bir işgal harekatı daha' gibi ifadelerin yer aldığı haber çıktı. Şimdi bu şerefsiz ve ahlaksızlara bakarak Türkiye basınında Kıbrıs'taki kardeşlerimizle ilgili bazı bazı olumsuz haberlerin yayınlandığını gördük. Şunu özellikle ifade etmek istiyorum, Kıbrıs Türkiye'nin ana vatanı ile beraberdir. Biz Kilis'te ne hissediyorsak Kıbrıs Türkleri de aynı hissiyat içerisindedirler. Bu marjinal gruplar bu ahlaksızlar Türkiye'deki basınımızın da yanıltmamalıdır. Bu şerefsizler tarihin önünde mahkum olmuştur. Ve bu şerefsizliğin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yargısı tarafından gereğinin yapılarak cezasının vermesini istiyoruz" dedi.