Son Dakika

MEHMET AÇAR / HT PAZAR

Son Kuşlar 1965

Yön: Erdoğan Tokatlı

Senaryosunu Ayşe Şasa’nın yazdığı film, masalsı melodramların piyasaya hükmettiği bir dönemde gerçekçi bir hikâye olarak dikkat çekmişti. Film, orta halli bir ailenin kızı olan lise öğrencisi Ayşe ile genç mühendis Oğuz’un kırık aşk öyküsünü sade bir sinema diliyle anlatıyor. Özellikle 1980’li yıllarda elden ele dolaşan video kasetiyle kült haline gelmişti.

40 Metrekare Almanya 1986

Yön: Tevfik Başer

Dursun, köyünden getirdiği eşi Turna’yı Hamburg’daki 40 metrekarelik evine hapseder. İnsanlarla pencereden sözsüz iletişim kurmasını dahi engeller. Tevfik Başer, göç sorununa çok uç bir noktadan bakarak meselenin özünü çarpıcı bir biçimde yakalıyor. Dört duvara mahkûm olan Turna, feodal geleneklerini her yere taşımayı öğrenmiş bir erkeğin kurbanı. Klostrofobik etkiler taşıyan etkileyici ve rahatsız edici bir film.

A Ay 1988

Yön: Reha Erdem

12 yaşındaki Yekta büyük bir köşkte halasıyla birlikte yaşar. Adada yaşayan diğer halası ise onu yanına almak ister... Erdem, Boğaziçi’nde ve Adalar’da geçen filminde başı sonu belli olan bir öykü anlatmaktan ziyade bir genç kızın dünyayla olan ilişkisine odaklanıyor. Siyah beyaz görüntüler eşliğinde, neredeyse rüya tadında son derece kişisel bir sinemanın peşine düşüyor ve ortaya seyre değer bir görsel deneyim çıkıyor.

Camdan Kalp 1990

Yön: Fehmi Yaşar

Gözden düşse de hâlâ hali vakti yerinde bir yönetmen olan Kirpi, gündelikçi kadının bir sözünden çok etkilenerek onun sorunlarını çözmek için elinden geleni yapmaya karar verir. Ama gerçekler tahmin ettiğinden farklıdır ve özverileri şehrin varoşlarında hiçbir şey ifade etmeyecektir. Muhteşem öyküsü ve senaryosuyla Türk sinemasının en iyi ilk filmlerinden biri. Tuhaf olan, Fehmi Yaşar’ın ikinci filmini hâlâ çekmemiş olması.

Karanlık Sular 1994

Yön: Kutluğ Ataman

İstanbul’da yaşayan Amerikalı Richie Hunter’ın tuhaf ve gizemli serüvenleri... İşin içine vampirlerin, boğularak ölen oğlunu arayan bir annenin de karıştığı öykü, Boğaziçi yalıları, Yedikule zindanları gibi şehrin en sinematografik mekânlarında geçiyor... Kutluğ Ataman, görüntü yönetmeni Christopher Squires ile birlikte 90’ların postmodern janr sinemasını psikolojik alt metinler ve otobiyografik ayrıntılarla birleştiriyor.

Yazı Tura 2003

Yön: Uğur Yücel

Senaryosunu da yazdığı ilk filminde Uğur Yücel, cephede birlikte savaşan iki askerlik arkadaşının memleketlerine dönüşte başlarından geçenleri anlatıyor. İki ayrı öykü olarak tasarlanan film, diyalogları, başarılı oyuncu yönetimi, inandırıcı karakterleri ve “ilk film havası” vermeyen profesyonel anlatımıyla dikkat çekmiş ve birçok ödül kazanmıştı. Hâlâ Uğur Yücel’in en iyi filmi..

Dondurmam Gaymak 2005

Yön: Yüksel Aksu

Çarşıdaki küçük dükkânıyla büyük dondurma markalarına karşı direnmeye çalışan Ali Usta köylerde dondurma sattığı motorunu kaybeder. Başroldeki Turan Özdemir dışında tümüyle amatör oyuncularla çalışan Yüksel Aksu, memleketi Muğla’da çektiği filminde daha önce benzerine rastlamadığımız tarzda bir kırsal kesim komedisine imza atıyor ve rekabetin acımasızlaştığı bir çağda dayanışmanın, yan yana durmanın önemini gösteriyor.

Son Kuşlar 1965
Yön: Erdoğan Tokatlı
Senaryosunu
Ayşe
Şasa’nın yazdığı
film,
masalsı
melodramların
piyasaya
hükmettiği
bir dönemde gerçekçi bir hikâye olarak
dikkat çekmişti. Film, orta halli bir ailenin
kızı olan lise öğrencisi Ayşe ile genç
mühendis Oğuz’un kırık aşk öyküsünü
sade bir sinema diliyle anlatıyor. Özellikle
1980’li yıllarda elden ele dolaşan
video kasetiyle kült haline gelmişti.
40 Metrekare Almanya 1986
Yön: Tevfik Başer
Dursun, köyünden getirdiği
eşi Turna’yı Hamburg’daki 40
metrekarelik evine hapseder.
İnsanlarla pencereden sözsüz
iletişim kurmasını dahi engeller.
Tevfik Başer, göç sorununa çok uç
bir noktadan bakarak meselenin
özünü çarpıcı bir biçimde yakalıyor.
Dört duvara mahkûm olan Turna,
feodal geleneklerini her yere taşımayı
öğrenmiş bir erkeğin kurbanı.
Klostrofobik etkiler taşıyan etkileyici
ve rahatsız edici bir film.
A Ay 1988
Yön: Reha
Erdem
12 yaşındaki
Yekta büyük bir
köşkte halasıyla
birlikte yaşar.
Adada yaşayan
diğer halası
ise onu yanına
almak ister... Erdem, Boğaziçi’nde ve
Adalar’da geçen filminde başı sonu
belli olan bir öykü anlatmaktan ziyade
bir genç kızın dünyayla olan ilişkisine
odaklanıyor. Siyah beyaz görüntüler
eşliğinde, neredeyse rüya tadında son
derece kişisel bir sinemanın peşine
düşüyor ve ortaya seyre değer bir
görsel deneyim çıkıyor.
Camdan Kalp 1990
Yön: Fehmi Yaşar
Gözden düşse de hâlâ hali vakti
yerinde bir yönetmen
olan Kirpi, gündelikçi
kadının bir sözünden
çok etkilenerek onun
sorunlarını çözmek
için elinden geleni
yapmaya karar verir.
Ama gerçekler tahmin
ettiğinden farklıdır ve
özverileri şehrin varoşlarında hiçbir şey
ifade etmeyecektir. Muhteşem öyküsü
ve senaryosuyla Türk sinemasının en
iyi ilk filmlerinden biri. Tuhaf olan,
Fehmi Yaşar’ın ikinci filmini hâlâ
çekmemiş olması.
Karanlık Sular 1994
Yön: Kutluğ
Ataman
İstanbul’da
yaşayan Amerikalı
Richie Hunter’ın
tuhaf ve gizemli
serüvenleri... İşin
içine vampirlerin,
boğularak ölen oğlunu arayan bir
annenin de karıştığı öykü, Boğaziçi
yalıları, Yedikule zindanları gibi şehrin
en sinematografik mekânlarında
geçiyor... Kutluğ Ataman, görüntü
yönetmeni Christopher Squires ile
birlikte 90’ların postmodern janr
sinemasını psikolojik alt metinler
ve otobiyografik
ayrıntılarla
birleştiriyor.
Yazı Tura 2003
Yön: Uğur Yücel
Senaryosunu da
yazdığı ilk filminde
Uğur Yücel, cephede
birlikte savaşan iki askerlik arkadaşının
memleketlerine dönüşte başlarından
geçenleri anlatıyor. İki ayrı öykü
olarak tasarlanan film, diyalogları,
başarılı oyuncu yönetimi, inandırıcı
karakterleri ve “ilk film havası” vermeyen
profesyonel anlatımıyla dikkat çekmiş
ve birçok ödül kazanmıştı. Hâlâ
Uğur Yücel’in en iyi filmi..
Dondurmam Gaymak 2005
Yön: Yüksel Aksu
Çarşıdaki
küçük
dükkânıyla
büyük dondurma
markalarına
karşı direnmeye
çalışan Ali
Usta köylerde
dondurma
sattığı motorunu
kaybeder.
Başroldeki Turan
Özdemir dışında
tümüyle amatör oyuncularla çalışan
Yüksel Aksu, memleketi Muğla’da
çektiği filminde daha önce benzerine
rastlamadığımız tarzda bir kırsal kesim
komedisine imza atıyor ve rekabetin
acımasızlaştığı bir çağda dayanışmanın,
yan yana durmanın önemini gösteriyor.

Tabutta Rövaşata 1996

Yön: Derviş Zaim

Rumelihisarı’nda yaşayan Mahsun (Ahmet Uğurlu) geceyi çaldığı otomobillerde geçiren ama sabah hepsini aldığı yere bırakan, hayvanları çok seven ve kimseye zararı dokunmayan evsiz barksız bir garibandır. Bir gün uyuşturucu bağımlısı genç bir kıza âşık olur... Zaim, toplumun farklı kesimlerinden gelen iki kaybedenin öyküsünü, iyi çizilmiş yan karakterler ve sağlam gözlemlerle bir araya getiriyor. macar@htgazete.com.tr Mehmet AÇAR Kaan Müjdeci’nin 71. Venedik Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil eden ve Jüri Özel Ödülü kazanan ilk uzun filmi “Sivas” bu hafta gösterime girdi. “Sivas” vesilesiyle Türk sinemasındaki en iyi ilk filmleri hatırladık

Sivas 2014

Yön: Kaan Müjdeci

Yaralı bir dövüş köpeğini sahiplenen 11 yaşındaki Aslan, köpeğinin iyileşmesiyle maddi değerlerin hâkim olduğu ikiyüzlü ve yalan bir dünyada bulur kendini. Müjdeci, babasından, abisinden devraldığı erkeklik kültürüyle ayakta kalmaya çalışan Aslan’ın iç dünyasını, sağlam bir senaryo ve bir ilk filmden beklenmeyen başarılı bir yönetmenlikle anlatıyor.

Köksüz 2013

Yön: Deniz Akçay

Eşini kaybettikten sonra üç çocuğuna “hem analık hem babalık” yapamayan, tam aksine mutsuzluğunu bütün aileye bulaştıran benmerkezci bir anne... Hayatının en güzel yıllarında gönülsüzce ailenin lideri olmak zorunda kalan 30’lu yaşlarında genç bir kadın, umutsuzca babasını arayan bir delikanlı ve ilgi bekleyen küçük bir kız. Türk sinemasının en gerçekci, karanlık ve dokunaklı aile filmlerinden biri.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300