Boğaziçi Üniversitesi’nde kurulan Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, dün törenle açıldı. Nobel Ödüllü edebiyatçı Orhan Pamuk, törene sinevizyonla katılarak bir konuşma yaptı.

Nâzım Hikmet’in olağanüstü yeteneğinin düşmanları tarafından bile kabul edildiğini vurgulayan Pamuk, “Nâzım Hikmet’i anlamak, onu tabu ve yasaklarla korunan bir başka put haline getirmek değil; onun bu olağanüstü yeteneğini nasıl büyük bir edebiyat haline getirdiğini adım adım görmektir” dedi.

Pamuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz kahramanlarımızı anlamak değil, onlara hayran olmak isteriz. Çoğumuzun ‘menkıbenâme’leri tercih etmesi bu nedenledir. Kahramanlarımız hakkında tabular icat ederiz. Nâzım Hikmet’in hayatı da, eserleri de bu türden tabu ve yasaklarla doludur. Atatürk döneminde Nâzım Hikmet hakkında açılan davalar, şairin çeşitli defalar sürgüne veya hapse gönderilmesine rağmen Atatürk’ü sevmeye devam etmesi; ancak hapisten çıkar çıkmaz Kuvay-ı Milliye Destanı’nı yarım bırakması, böyle tabu bir konudur.”

Bir grup öğrenci, Pamuk’un görüntülü olarak törene mesaj göndermesini protesto etti.

Törenin ardından, Zafer Toprak küratörlüğünde düzenlenen “Entelektüel Tarihimizde Kırılma Noktası Nâzım Hikmet’in Açlık Grevi” başlıklı bir de sergi açıldı.

Nur TOPÇU -Kurthan DEMİR/İSTANBUL