Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
KUŞADASI- Reşat Nuri Güntekin'in ünlü romanı Çalıkuşu'ndaki en önemli kahramanlardan Öğretmen Feride'nin yaşadığı ev olarak bilinen Kuşadası'nda Çalıkuşu Evi restore edilerek, hizmete açıldı. Restorasyonun ardından Kültür Evi'ne dönüştürülen ve aynı zamanda ÇEKÜL İletişim Merkezi olarak ta faaliyet gösterecek olan Çalıkuşu Feride'nin evinin açılışını Aydın Valisi Mustafa Malay yaptı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Kuşadası Camiatik Mahallesi'nde 1. derece sit alanında bulunan tarihi bina, Kuşadası Belediyesi'nin kentsel dönüşüm programı kapsamında kamulaştırılarak, restore edildi. Uzun bir çalışmanın ardından aslına uygun olarak restorasyonu tamamlanan Çalıkuşu Feride'nin evi, Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen " Geçmişten Geleceğe Kuşadası II " sempozyumu kapsamında törenle hizmete açıldı. Büyük ilgi gören açılış törenine Aydın Valisi Mustafa Malay, Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Dağlı, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Çalıkuşu isimli tiyatro oyununda sahne alan Deniz Türkali, Tarık Pabuççuoğlu, Ebru Gündübeyoğlu, Atılgan Gümüş ve Mehmet Ulay isimli oyuncular ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Açılışta konuşan Aydın Valisi Mustafa Malay, hem tarihi hem de edebiyat anlamında büyük önem taşıyan bu önemli binanın restore edilmesinin büyük kazanç olduğunu belirterek, Çalıkuşu Evi'nin restorasyonunun Kuşadası'ndaki diğer eski evlerin kazanılmasına önemli bir örnek teşkil edeceğini söyledi. Daha sonra konuşan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise Kuşadası Belediyesi'nin örnek bir çalışmaya imza attığını belirterek, Kültür Evi olarak kullanılacak olan binanın aynı zamanda ÇEKÜL İletişim Merkezi olarak ta hizmet vereceğini kaydeddi. Konuşmaların ardından Aydın Valisi Mustafa Malay ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen ve Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan ile birlikte Çalıkuşu Feride'nin evinin açılış kurdelasını keserek, tarihi binayı yeni şekliyle hizmete açtı.

Bu arada, Çalıkuşu Evi'nin açılışı nedeniyle Kuşadası'nda sahnelenen Çalıkuşu isimli tiyatro oyununda rol alan Deniz Türkali, Tarık Pabuççuoğlu, Ebru Gündübeyoğlu, Atılgan Gümüş ve Mehmet Ulay ise sahneye koydukları oyunun karakterlerinden birinin yaşadığı inanılan tarihi bir evin açılışına katılmaktan sonra derece mutlu olduklarını belirterek, evin restore edilmiş halini çok beğendiklerini söylediler.