HABERTURK.COM / Merve AKAN

Kafamız bozuk olduğunda, eğlenmek istediğimizde kendimizi dışarı atarız.  O anki duygu durumumuza göre müzik çalan yerlere gideriz ki keyfimiz yerine gelsin. Peki ama gittiğimiz yerde DJ kabinindeki arkadaş beklentimizi karşılamazsa ya da başımızı şişiren ve hatta çoğu zamanda “apaçi” diye adlandırdığımız tipte müzik yapan biriyle karşı karşıya kalırsak... Eyvah, hiç zaman kaybetmeden direk topuk! Hepimiz en azından bir kere yaşamışızdır bu durumu, öyle değil mi? Kaçırdığımız nokta ise; sorunun mekanda değil, DJ arkadaşta olması…

Ortalıkta DJ’im diye geçinen ve onlarca kötü remixe imza atan insana inat, bu mesleği hakkıyla yapan insanlar da var ve bilgilerini de paylaşmaya hazırlar. Türkiye’nin önde gelen DJ’lerinden Selami Bilgiç ve Serdar Ayyıldız; DJ olmak isteyen ya da bu işin kıyısından köşesinden nem kapmaya çalışanlar için “Istanbul DJ Academy”i kurdular. Böyle bir okulun varlığını öğrenince de bu idealist insanlara ve yaptıkları işlere yakından bakmak boynumuzun borcu oldu.

İlk olarak konuya sizin arkadaşlığınızdan başlamak istiyorum. İkinizde Türkiye’nin başarılı DJ’leri arasında gösteriliyorsunuz. Aynı meslekten olan insanların anlaşmasının zor olduğu bir dünyada siz bunu nasıl başardınız?

SELAMİ BİLGİÇ: İkimiz de uzun zamandır müzik piyasasına çeşitli remixler yapıyorduk ve isim olarak birbirimizi tanıyorduk. Sektörde çok DJ olsa da herkes birbirinin bir şekilde huyunu suyunu karakterini biliyor. Bende Serdar’ın karakteriyle ve iş ahlakıyla ilgili hep iyi şeyler duymuştum. Bir gün Serdar’ın Bağdat caddesindeki ofisine tanışmak amacıyla ziyarete gittim ve orada Serdar bana iş ortaklığı teklif etti . O dönemde ben diğer işlerimin yoğunluğu sebebiyle teklifi kabul edemedim, ne var ki yıllar sonra ben, Serdar ve Hüseyin Karadayı bir araya gelip İstanbul DJ Academy’ i kurduk, daha sonra Hüseyin Karadayı’yla  karşılıklı anlaşarak yolumuzu ayırdık ve Serdar ile devam etmeye karar verdik.

SERDAR AYYILDIZ: Sektördeki herkesi iyi kötü tanırım. İşleri büyütmek istediğimde, beraber yürütebileceğim birini arıyordum. Selami’nin hem bilgi birikimi hem de karakteri sebebiyle birlikte çalışabileceğimizi düşünüp; 5 yıl önce ona teklifte bulundum.  Yaptığım teklif üstünde konuştuk, planlar yaptık ve biraz da kısmetle bu yıl Istanbul DJ Acedemy’i kurduk. İkimiz de egolarından arınmış, işinde gücünde olan insanlarız dolayısıyla aramızda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Türkiye’de DJ’lik halen daha yapılması kolay bir iş gibi algılanıyor. Oysa bu işin detayına inildiğinde ciddi bir altyapının olması gerekiyor.  Başarılı bir DJ olmak için neler yapmak gerek?

SERDAR AYYILDIZ: Kolay olarak algılayanlar aslında bu işle ilgili hiç fikri olmayan insanlar. Dj’lik disiplin, vizyon, takım çalışmasına yatkınlık, bencillikten sıyrılmış sağlam bir karakter ve en önemlisi de yetenek ister. Biz okulda işi öğretiyoruz ama yetenek ve inanç varsa bu devam ettirilebilir. İyi paralar kazanıyoruz, bu da kolay elde edilebilecek bir şey değil.

SELAMİ BİLGİÇ: Kesinlikle disiplinli bir şekilde çalışmak ve kendini geliştirmek için çaba göstermeli. Bol bol müzik dinleyip müzik alt yapısını güçlü tutmalı.

Peki gelelim “Istanbul DJ Academy”e… IDA’nın kuruluş hikayesi nedir?

SELAMİ BİLGİÇ:  Serdar’ın bana 5 sene önce yaptığı teklifi birkaç sene önce tekrar konuştuk ve bu sefer okulu açma kararı aldık.1 sene kadar süren yer bulma çalışmasından sonra İstinye’de İstanbul Dj Academy ‘i kurduk. 3 ay kadar süren inşaat çalışmasının ardından, Avrupa’nın en büyük ve en donanımlı okullarından birini, Dj’liğe gönül vermiş ve vermek isteyenler için kurmuş olduk.

SERDAR AYYILDIZ: Benim daha öncesinde yerim vardı bu konuyla ilgili ama daha kapsamlı, ferah ve insanların park sorunu yaşamayacakları bir yer aradık. Yer arayışı yaklaşık bir buçuk yıl sürdü ama sonunda istediğimiz tarzda bir yeri İstinye’de bulduk. Müstakil olması kendi aranje stüdyolarımızı da burada kurmamızı sağladı. Doğru yeri bulmak biraz da kısmet galiba. Bizim öncelikli hedefimiz elektronik müziği bilen ve her şeyden evvel iyiyi ve kötüyü ayırt edebilen müzik adamları yetiştirmek. En önemlisi de bu galiba.

Kursa kayıt yaptıranlardan bazıları öyle tahmin ediyorum ki yalnızca sizlerle tanışmak için de kursa geliyor. Peki dersleri direk sizler mi veriyorsunuz?

SERDAR AYYILDIZ: Popüler olmak sizi güçlü yapıyor hele ki doğru konularda popüler olmuşsanız… Bu durum da yaptığımız işi daha lezzetli hale getiriyor. Dj camiasında ikimiz de biliniyoruz ve kemikleşmiş bir kitlemiz var. Tanıştığı zaman heyecanlanan, sırf bizi tanımak için gelen öğrenciler de evet var. Bu bizim için gurur verici bir durum.

SELAMİ BİLGİÇ: Bizim için kaliteli öğrenci yetiştirmek gerçekten çok önemli. Diğer Dj okullarından gelen öğrencilerimiz de var ama birçoğunun bilgi düzeyi eksik. O yüzden derslere kendimiz giriyoruz ve 20 yıllık Dj’lik tecrübemizi aktarıyoruz. Sabit olan sınıflarımıza çoğu zaman ortak giriyoruz. Özel dersleri ise öğrencilerimize birebir veriyoruz.

IDA’da bir ile üç ay arasında değişen eğitimler bulunuyor. Bu süre içerisine pratik eğitimlerde dahil.  Bu kısım nasıl oluyor? Örneğin; sizin organize ettiğiniz bir partide mi öğrencileriniz performans sergiliyor?

SELAMİ BİLGİÇ: 3 aylık eğitimlerimiz genellikle profesyonel olarak sektöre girmek isteyen ve bu işten para kazanmak isteyenlere yönelik bir içerikte oluyor. Bu programda her şeye hakim DJ’ler yetiştiriyoruz ama bu süre sonunda yetersiz olduğunu gördüğümüz öğrencilere, eğitimine devam etmesi gerektiğini söylüyoruz. 1 aylık eğitimi ise genelde bu işi profesyonel olarak yapmayıp sadece hobi olarak gören, evinde çevresinde arkadaşlarına müzik yapmak isteyenler için veriyoruz. Birçok yönetici,  iş adamı da bu eğitimi alıyor.

SERDAR AYYILDIZ: Burada en güçlü olduğumuz konu zaten derslere ikimizin girmesi. Pratiklerde de öğrenciyi yalnız bırakmıyoruz. Uğur Kartal ve Mert Özkaya gibi iki tane çok yetenekli genç dj kardeşimiz de bizimle çalışıyor. Pratik eğitimlerde öğrencilerin başında bir öğretmen sürekli olarak bulunuyor. Öğrencilerimizle yakından ilgilenerek, onların akıllarındaki soruları elimizden geldiğince yanıtlamaya ve en iyi şekilde onları eğitmeye çalışıyoruz.

Birazda öğrenci profilinden bahseder misiniz? Çünkü öğrendiğime göre çok farklı kesimlerden insanlar kursta bir araya geliyor.

SERDAR AYYILDIZ &SELAMİ BİLGİÇ: Istanbul Dj Academy henüz çok yeni bir okul olmasına rağmen çok ilgi gördü ve çok güzel geri dönüşler aldı. Farklı pek çok sektörden öğrencilerimiz olmaya başladı. Üniversite öğrencilerinden ortaokul öğrencilerine, yöneticilerden ev hanımlarına kadar çok geniş bir öğrenci kitlemiz oldu. Çok farklı kesimlerden insanları bir araya getirebilmeyi başardığımız için çok mutluyuz.

Son olarak IDA’nın farklı şehirlerde şubeleri olacak mı? Böyle bir planınız var mı?

SERDAR AYYILDIZ  &SELAMİ BİLGİÇ: İlerisi için böyle düşüncelerimiz var ama eğitim verecek insanların gerçekten bizi iyi temsil etmesi gerekiyor. Biz Dj’lik eğitimi için çok titiz çalışıyoruz .