Selin ÖZAVCI / HT CUMARTESİ

KONSER

06.06.2015

Cumartesi gecesini dans ederek geçirmek isteyenler, Indigo sahnesinde şaşırtıcı performansıyla Benedikt Frey sahnede olacak.

43. İstanbul Müzik Festivali bu akşam 20.30’da St. Antuan Kilisesi’nde, Türkiye’nin klasik müzik sahnesinde öncü bir rol üstlenen Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi Festival Orkestrası, AIMA’nın konserine ev sahipliği yapacak. Orkestraya viyolonselde Alexander Rudin, klarnette Julian Milkis eşlik ecedek.

Rock müziğin usta grubu Moğollar, bu gece 22.30’dan sonra KadıköySahne’de Hüsnü Arkan ile aynı sahneyi paylaşacak.

Korhan Futacı ve Kara Orkestra ile İstanbul’un kaos ve deliliğinin müzikal hikâyesi, saat 22.00’den sonra Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde sahnede olacak.

Pop müzik dinleyicisi, bu akşam Jolly Joker’de gerçekleşecek olan Gökhan Tepe konseriyle eğlenecek.

İkiz sopranolar Didem ve Sinem Balık, bugün Marmara Forum’da saat 17.00’de sahnede olacak. Canlı performansa iki dansçı da tango gösterisiyle eşlik edecek.

AFYON

Anadolu’nun en uzun soluklu kültür sanat festivallerinden biri olan Afyon Caz Festivali’nin 15’incisi kapsamında bu akşam Baturay Yarkın Altılısı’nın konseri NG Otel’de gerçekleşecek.

08.06.2015

Elektronik ses ve efektleri yumuşak vokaller ve geleneksel enstrümanlarla harmanlayan İzlandalı deneysel bir müzik grubu Múm, bu akşam 20.00’de CRR Konser Salonu’nda bir konser verecek. 

İstanbul Müzik Festivali, Alliage Quintet’i, konuk solist Jozsef Lendvay ile birlikte gerçekleştirdiği hareket ve heyecan dolu bir projeyle ağırlıyor. “Paris Dans Ediyor” ile Alliage Quintet, müzikseverleri şehrin 19. yüzyıl sonundaki politik, ekonomik ve toplumsal açılardan fırtınalı ve bir o kadar da yaratıcı atmosferine götürüyor. Konser 20.30’da Kadıköy Süreyya Operası’nda.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Sadiye Erimli, 21.00’de Jolly Joker sahnesinde dinleyicisiyle buluşacak. 09.06.2015 n Caz müziğin “Bakülü Prensesi” olarak anılan ünlü sanatçı Aziza Mustafa Zadeh, Trio’su ile birlikte 20.00’de CRR Konser Salonu sahnesinde bir konser verecek. Zadeh, Doğu-Batı ezgilerini ustaca kullandığı müziğiyle sahnede olacak.

Usta müzisyen Fazıl Say, 20.30’da Kadıköy Süreyya Operası sahnesinde Mozart Maratonu’nun ilk konseriyle sahnede olacak.

Zorlu Center, yazı birbirinden coşkulu konserlerle karşılıyor. Yaz konserleri kapsamında; Kerem Görsev, Ceylan Ertem, İncesaz ve Ahmet Özhan, ay boyunca Zorlu Center meydan katı park alanında müzikseverlerle buluşacak. Etkinlikte bu akşam Kerem Görsev konseri yer alıyor.

Jolly Joker sahnesi ilk albümü “Rüzgarın Rengi Var”ı yayınlayan, Ozan Ekici konserine ev sahipliği yapacak.

Trump Cadde’de eğlence haziran ayında konserler ve DJ performanslarıyla devam ediyor. Latin müziğin başarılı temsilcilerinden Impacto Latino konseri, salı akşamı izlenebilir.

ANTALYA

Antalya geceleri renklenmeye başlıyor... DJ Anna Yurlova ve Shahin Ghaemi, bu gece The Soul’da performans sergileyecek.

BURSA

Bu yıl 54’üncüsü düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali’nin konuğu, 80’li yıllardan bu yana müzik piyasasında yer alan Europe olacak. Konser, Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek. 10.06.2015

Kadıköy Sahne, 22.15 itibarıyla kaçırılmaması gereken bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Ceyl’an Ertem, “Kadınlar Yaşasın Diye!” konserinde Elif Çağlar, Dilara Sakpınar ve Yasemin Mori’yi konuk edecek. Cenk Erdoğan, Murat Çopur, Adem Gülşen, Ekin Cengizkan onlara eşlik edecek. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile dayanışma için gerçekleşecek olan bu gecede orada olmalı.

09.06.2015

ANKARA 

Alexandra Stan, Burak Yeter ve Faydee, ODTÜ MD Vişnelik’te dinleyici ile buluşacak.

Viyola sanatçısı Kim Kashkashian ve piyona sanatçısı Peter Nagy ile “Bir Dünya Prömiyeri”, saat 21.00’de Vortvots Vorodman Kilisesi sahnesinde izlenecek.

CRR Konser Salonu, 20.00 itibarıyla Oscar Benton Blues Band konserine ev sahipliği yapacak.

Türkçe cazın güçlü vokallerinden Şenay Lambaoğlu, saat 20.00’de Akbank Sanat’ta vereceği konser ile sevenleriyle buluşacak. Lambaoğlu konserinde, İçimde Aşk Var ve 2014 yılında yayınladığı Zarf Tümleci albümlerinde yer alan sevilen eserlerinin yanı sıra Ayten Alpman, İlhan Şeşen, MFÖ ve Fikret Kızılok’un şarkılarını da yorumlayacak.

Kendisini James Brown, Al Green ve The Temptations gibi soul müzik üstatlarının efsanevi mirasını devam ettirmeye adayan şovmen ve besteci Carlton J. Smith, 20.30’da Darüşşafaka Norse Fitnesstation’un ev sahipliğinde İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı) yararına düzenlenecek olan konserle sahnede olacak.

The Mekan sahnesi 21.00’den sonra Kulisten Şarkılar konserine ev sahipliği yapacak. D22, Emek Sahnesi, ikincikat, Kumbaracı50, Mekân Artı, sekizincikat, Şermola Performans ve Tiyatro Hâl, 2014-2015 sezonunu bu konserle noktalayacak; çok sayıda sanatçı ve tiyatrocu sahne alarak çeşitli şarkılardan seçki sunacak.

ANTALYA

Popüler müziğin sevilen ismi Demet Akalın, 23.00’ten sonra Aura Club Kemer’de bir konser verecek.

11.06.2015

Piyano başında bir evliya olarak tanımlanan dünyanın en önde gelen piyanistlerinden Maria João Pires, önemli bir atılım gerçekleştiren genç kuşak sanatçılarından Miloš Popović ile birlikte saat 20.00’de CRR’de eşsiz bir piyano resitali sunacak. İkili, Schubert ve Beethoven’in piyano için yazılmış dünyaca ünlü unutulmaz eserlerini dinleyicilerle paylaşacak.

DJ Özge Tığlı, “80’ler 90’lar Türkçe Pop Partisi” ile saat 19.00’da Trump Cadde’de olacak.

Özgür Babacan ve İrfan Seyhan, ilk albümleri “Alabanda”dan seslendirecekleri şarkılarla Jolly Joker İstanbul sahnesinde olacak.

Fazıl Say ile Mozart Maratonu, 20.30’dan itibaren Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Kültür Merkezi sahnesinde izlenebilir.

Amerikalı rock grubu Dying Fetus, dinleyicileriyle KadıköySahne’de verecekleri konserle buluşacak.

ANKARA

Sevilen alternatif rock grupları Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Son Feci Bisiklet, ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesisleri Çim Amfi’de dinleyici karşısına çıkacak.

12.06.2015

Söz ve müziği kendisine ait olan şarkılarıyla, alternatif müziğin sevilen isimlerinden Melis Danişmend, 22.30’dan sonra Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde bir konser verecek.

Rock müziğin sevilen gruplarından biri olan Zakkum, Beyrut Performance’ta bir konser verecek.

Şef Rengim Gökmen yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası, 20.00’de “Yalçın Tura’ya Onur Gecesi” programı ile dinleyici karşısında olacak.

Yasemin Mori, dinleyicileriyle 22.30 itibarıyla KadıköySahne’de buluşacak.

Popüler müziğin romantik şarkılarıyla bilinen ismi Yaşar, 22.00’den sonra Jolly Joker sahnesinde olacak.

ANKARA

Popüler müziğin sevilen ismi MFÖ, ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik sahnesinde bir konser verecek. Gruba konserde alt grup olarak Pera eşlik edecek.

İlk albümü “Pembe Bulut”u yeni yayınlayan Elçin Orçun, 21.30’da Noxus sahnesinde olacak. Orçun’a Sansar Salvo ve Keişan konuk sanatçı olarak eşlik edecek.

BİLETLER CEBE

Ayın beklenen festivali One Love Festival; 1314 Haziran’da Love, Union ve Into The Woods sahnelerinde 13 yabancı, 21 yerli toplam 34 ismi Lifepark’ta festivalcilerle buluşturacak. 13 Haziran Cumartesi günü Love sahnesinde, James Blake, Hot Chip, Metronomy, Sattas, Kim Ki O ve Palmiyeler merakla beklenen performansları ile festivalcilerin karşısında olacak. Union Sahnesi’nde ise eğlencenin ritmini Everything Everything, Fink, Sapan, The Away Days, Biz ve Adamlar belirleyecek. Elektronik müziğin hakim olduğu üçüncü sahne Into The Woods’da ağaçların arasında yaratılan doğal kulüp ortamında ise Darren Roach, Dayko&Jamiryo, Ahmet Şendil, Unus Emre, Sevil Soylu ve Deniz Kabu sahne alacak. One Love Festival’in ikinci günündeyse Love Sahnesi Tom Odell, Little Dragon, Austra, Ceylan Ertem, 123 ve Norrda’ya ev sahipliği yapacak. Union Sahnesi’nde, Julian Casablancas + The Voidz, José González, The Ringo Jets, Can Güngör ve Barış Demirel merakla beklenen performanslarıyla festivalcilerle olacak. Into The Woods sahnesinde ise Slow Hands, Loulou Players, Cem Salman, Ali Murat Karakuş ve Batu Çelik yer alacak. Biletler satışta!

Coşku dolu sahne performanslarıyla gittikleri her ülkede gönülleri fetheden Rus Kızıl Ordu Korosu, 13 Haziran’da İstanbul Zorlu PSM’de, 15 Haziran’da ise Ankara Congresium’da konser verecek. Topluluğun repertuvarında Tarkan’dan Barış Manço’ya, Pharrell Williams’tan Daft Punk’a birçok ismin şarkıları yer alıyor. Keyifli bir gece için biletler şimdiden cebe...

SAHNE

Bu sene 8’incisi düzenlenen Pera Flamenko Festivali’nin açılış gösterisi 12 Haziran akşamı 20.00’de Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde... Etkinlik, gençlerin sanatsal tecrübelerini yaşıtları ile paylaşabilmelerini, flamenkoya ilgi ve sevgisini artırabilmeyi amaçlıyor. Festivalin açılışını flamenko dansçısı ve koreograf Jossette Reilly ile İspanya’daki Amor De Dios flamenko dans okulunda eğitimci olan uluslararası dansçı ve koreograf Christian Almodovar yapacak.

Sahnelenmeye başladığı günden beri büyük ses getiren Yaşamaya Dair, Genco Erkal tarafından tiyatro sahnesine dönüştürülen Paşa Hanı’nda izleyicisiyle bugün buluşuyor. Nâzım Hikmet’in, Cezaevi’ndeki yaşamını ve eşi Hanım’a olan tutkusunu anlatan oyunda usta oyuncu Genco Erkal’a sahnede Tülay Günal eşlik ediyor.

Tarih boyunca yazılmış en hikâyelerden biri olarak tanımlanan, Devlet Sanatçısı Okan Demiriş’in Yusuf ile Züleyha Operası, 11 ve 12 Haziran tarihlerinde 6. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında İstanbul Süreyya Operası’nda sahnelenecek.

VİZYON

Ölümsüz Aşk her şeyi değiştirebilir

Lee Toland Krieger’in yönetip Blake Lively, Michiel Huisman, Harrison Ford ile Ellen Burstyn’in rol aldığı Ölümsüz Aşk, mucize ve aşk dolu bir romantik drama... 80 yıldır 29 yaşında kalmayı başaran Adaline Bowman, sırrını herkesten gizlediği mütevazı bir hayata devam ederken yeniden âşık olur ve bu sefer hayatının gidişatını değiştirmeye karar verir. Bu karar beklenmedik bir tesadüf sonucu ortaya çıkacak eski bir aşkın tetiklemesiyle olacak ve Adaline’in hayatı bambaşka bir yöne doğru yol alacaktır.

Çok renkli bir Hayat Kitabı

Jorge R. Gutierrez’in yönettiği ve seslendirmesini Diego Luna, Zoe Saldana, Channing Tatum gibi ünlü isimlerin yaptığı animasyon film Hayat Kitabı, hayalperest Manolo’nun tek aşkına kavuşmak ve kasabasını korumak için büyülü ve mucizevi dünyalara yaptığı destansı yolculuğu anlatıyor. Hayat Kitabı, kitaba göre ilerlemeyen bir peri masalı.

Ünlü moda tasarımcısı Saint Laurent’in hayatı...

Bertrand Bonello’nun yönetip Gaspard Ulliel, Jérémie Renier, Louis Garrel, Lea Seydoux, Amira Casar’ın rol aldığı Saint Laurent, ünlü Fransız moda tasarımcısı Yves Saint Laurent’in kariyerinin en parlak dönemi olan 1967’den 1976’ya kadar geçen sürede yaşadıklarını anlatıyor.

Gerilim, Ruhlar Bölgesi: Bölüm 3 ile devam ediyor

Leigh Whannell’in yönetip Dermot Mulroney, Stefanie Scott, Angus Sampson ve Leigh Whannell’in rol aldığı Ruhlar Bölgesi: Bölüm 3, gerilimin dozunu bir kere daha artırıyor. Annesinin kendisiyle temasa geçmeye çalıştığını hisseden Quinn, yetenekli medyum Elise’e ulaşır. Bir kaza Quinn’i evde dinlenmeye mecbur bırakınca, babası Sean aileyi bir arada tutma mücadelesi verir. Serinin 3. filminde heyecan iyice yükseliyor...

Animasyon sevenler için Marnie Oradayken

Hiromasa Yonebayashi’nin yönettiği animasyon film Marnie Oradayken, şehirdeki bir yetimhaneden Hokkaido’da deniz kenarındaki ıssız bir köye gönderilen Anna’nın hikâyesi...Günlerini bataklığın içindeki terk edilmiş eski büyük binada geçirmeyi hayal eden Anna, kendisini olduğu gibi kabul edecek iyi bir arkadaşla karşılaşamayacağını düşünür ama bu köyde tanıştığı Marnie, onu haksız çıkartır.

Kesişen hayatlar Yola Çıkmak

Evren Erdem’in yönetip Ruhi Sarı, Ozan Bilen, İrem Altuğ ile Aysan Sümercan’ın rol aldığı Yola Çıkmak’ta; bir bar fedaisi olan Samet ve kardeşi Emre’nin hayatları, onlarınkine paralel olarak anlatılan diğer hikâyenin kahramanları Ayşe ve Kemal ile Konya’da bir otelde kesişir...

BAŞKA NE VAR

Yunusları, esir oldukları yunus parklarında değil; doğal yaşam alanları olan denizde izleyin! Deniz Memelileri Araştırma Derneği tarafından düzenlenen yunus gözlem turlarına katılın... Gözlem turları İstanbul Boğazı ve Antalya Körfezi’nde olmak üzere tekrar başlıyor. Hafta içi ve hafta sonu düzenlenen turlar, katılımcı sayısına göre organize ediliyor. İstanbul Boğazı’nda, kısa (yaklaşık 4 saat) ya da uzun (yaklaşık 8 saat) tura katılabilirsiniz. Her ikisi de Kumkapı’dan hareketle başlayacak olan turların kısa olanında Ahırkapı-Kadıköy-Adalar arasında yunus gözlemi gerçekleştirilecekken, uzununda ise Anadolu Feneri’ne kadar çıkılacak. Antalya Körfezi’ndeki tur ise Kaleiçi Limanı’ndan başlayarak, Şelale veya Sıçan Adası arasında gerçekleştirilecek ve yaklaşık 4 saat sürecek. Katılımınız ile Deniz Memelileri Araştırma Derneği’nin yürüttüğü yunusların anlaşılması, korunması ve her kesime yönelik bilinç oluşturma çalışmalarına yönelik araştırmalara katkı sağlamış olacaksınız.

Komedi, animasyon, aksiyon, birbirinden keyifli filmler, haziran ayında her çarşamba akşamı saat 21.30’da Zorlu Center meydan katı park alanında ücretsiz olarak sinemaseverleri bekliyor. 10 Haziran’da Cem Yılmaz’ın başrolünü oynadığı ve yönetmenliğini üstlendiği son komedi filmi “Pek Yakında” ile başlayacak olan Zorlu sinema geceleri, 17 Haziran’da gişe rekortmeni “Hobbit”, 24 Haziran’da Murat Boz ve Büşra Pekin’in başrollerini paylaştığı “Hadi İnşallah” ile devam edecek.

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, yoga meraklılarını yaz aylarında bahçesine davet ediyor. Cihangir Yoga eğitmenleriyle yaz boyunca Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenecek yoga dersleri, 10 Haziran’da başlayacak. Katılımın ücretsiz olduğu; dileyenlerin SSM eğitim programlarına bağış yapabileceği dersler, 26 Ağustos’a kadar sürecek. Her seviyeden yoga meraklısına açık olan derslerin ilki, 10 Haziran Çarşamba günü 08.30 09.45 saatleri arasında müzenin bahçesinde gerçekleştirilecek ve yaz boyunca her çarşamba devam edecek.

SERGİ

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yeni sergisi Doğu’nun Merkezine Seyahat 1850-1950 Pierre de Gigord Koleksiyonu’ndan İstanbul’da Gezginlerin 100 Yılı, 17 Ekim’e dek ziyaretçilere açık. Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergi salonunda düzenlenen sergi, gezginlerin 18. yüzyılda başlayan ve sonraki yüzyılda dönüşerek devam eden, Doğu topraklarına yolculuklarının İstanbul merkezli öyküsünü anlatıyor.

Üç özel koleksiyonu bir araya getirerek sanat eseri toplama merak ve heyecanı ile bu alandaki tercihler üzerine eleştirel bir diyalog ortamı kurmayı amaçlayan Her tercih diğer ihtimaller için bir dışlamadır sergisi, SALT Beyoğlu’nda görülebilir.

Aziz Nesin’in yazılı ve görsel arşivi, doğumunun 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin 1915-2015 sergisiyle ilk kez ayrıntılı bir çalışmayla paylaşıma açılıyor. Aziz Nesin’i edebiyatı, mizahı, hayat görüşü, politik duruşu ve geleceğe bıraktıkları açısından daha yakından tanıtmak amacıyla düzenlenen sergi, 9 Haziran-16 Temmuz tarihleri arasında Tophane’deki Tütün Deposu’nda ziyaretçilerle buluşacak.

YEME İÇME

Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar günün her saatine uygun lezzetli alternatifler sunan Kitchenette, tazeliğin ön planda tutulduğu içecek mönüsünde, meyve aromaları ile tatlandırılmış soğuk çay ve kahvelerden 10. yıla özgü kokteyllere kadar zengin alternatifler sunuyor.

Ankara’da yemek, müzik ve eğlence sektörüne yepyeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan BİS Dine&Live, haziran itibarıyla bahçeye çıktı. Şef Tolga Atalay danışmanlığındaki BİS mutfağı birbirinden lezzetli yemekleri ile de yazın bahçeye açılan restoranı ile gösteriye hazır. BİS, başkentin damak tadını değiştirmekte de iddialı.

Boğaz’a ve İstanbul’a 360 derece uzanan eşsiz manzarasıyla İstanbul gece hayatının gözde mekânlarından, Martı İstanbul Hotel’in terasında konumlanan Mixo Terrace, yeni sezonda kaliteli hizmeti, farklı disiplinlerden beslenen partileri ve kokteylleri ile ağırlıyor misafirlerini... Akşamüstüne özel bar atıştırmalıkları, Akdeniz mutfağı lezzetleri, titizlikle hazırlanan şarap çeşitliliği ile İstanbul’un sayılı iyi terasları arasında yerini alan Mixo Terrace, hafta içi 18.00-02.00, hafta sonu 18.0004.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Yemek ve müzik eşliğinde gün batımından itibaren başlayan Mixo Terrace gecelerinde kaliteli müziğin temsilcilerinin Lounge, Chill Out, Jazzy House, Deep ve Funky House seçkileri yükselecek.