HT CUMARTESİ / Selin ÖZAVCI

KONSER

08.08.2015

■ İlhan Erşahin, İstanbul Sessions konseriyle, “Denizde Caz 2015” kapsamında 19.00 itibarıyla The Primetime Cruise’da bir konser verecek.

■ Kadıköy’ün yeni konser mekânı Dorock Stage 22.00 itibarıyla Mabel Matiz konserine ev sahipliği yapacak.

■ Da Poet, Kayra, Sorgu, Savai ve Farazi tarafından kurulan 90BPM ilk albümleri “Kötülük Bizim İşimiz” ile 21.00 itibarıyla Bronx Pi Sahne’sinde olacak.

■ Şarkılarıyla kuşaklara ilham veren isimlerden olan Leman Sam, 22.30 itibarıyla KadıköySahne’de dinleyicileriyle buluşacak.

■ Beyrut Performance sahnesi 21.30 itibarıyla Kurtalan Ekspres konserine ev sahipliği yapacak.

■ Kloster kabini Label Project kapsamında Sirus Hood performansına ev sahipliği yapacak. Konser 22.00’de başlayacak.

■ Tonight presents: Satin Jackets, bu akşam 22.00 itibarıyla Mentha sahnesinde olacak.

■ Jeansanat Sahne, Nida Ateş konserine ev sahipliği yapacak.

■ Ataşehir AVM, 19.00’da sevilen sanatçı Toygar Işıklı konserine sahne olacak. Hafızalara kazınan film ve dizi müziklerinin bestecisi Işıklı, kendi şarkılarının yanı sıra popüler şarkılarını Palladium Ataşehir AVM’nin Küre’sinde seslendirecek.

MERSİN

■ Arabesk eserleri rock altyapılar, arabesk vokaller ve doğu vurmalıları kullanarak yorumlayan İstanbul Arabesque Project, 22.00 itibarıyla Hayal Kahvesi sahnesinde bir konser verecek.

BODRUM

■ The Marmara Bodrum’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen Pannonica Jazz Sunset at The Marmara Bodrum konserleri, ağustos ayında da günbatımlarına caz katacak. bu akşamki konuğu vokalde Şenay Lambaoğlu, piyanoda Elvan Aracı, trompette Şenova Ülker olacak. Konser 19.30’da başlayacak.

■ Galata” albümüyle 2014 yılının Altın Plak Ödülü’ne layık görülen Sibel Can, 21.00 itibarıyla Bodrum Antik Tiyatro sahnesinde olacak.

GÜMÜŞLÜK

■ Piyanist Ayşedeniz Gökçin, 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında “Nirvana ve Pink Floyd’dan Virtüöz Piyano için Seçmeler” konseriyle 21.00 itibarıyla Antik Taş Ocağı’nda sahnede olacak.

AYDIN

■ Dördüncü albümleri “Her Gün Sonbahar”ı yayınlayan Zakkum, 20.00 itibarıyla Bar 19 sahnesinde dinleyicileriyle buluşacak. FOÇA

■ Demet Akalın, yeni albümü Pırlanta’dan sevilen şarkılarla 22.00 itibarıyla Mambo Beach Club’da olacak.

ÇEŞME

■ Ibiza World X Beatgate Mini Fest 2015, Beatgate’in underground tınıları, Ibiza sound’larıyla harmanlanıyor. Çeşme Karantina’da gerçekleşecek festivalde sahnede olacak isimlere gelince: Alex Niggemann, Coyu Da Cat, DJ W!Ld, Edu Imbernon, Manu Gonzalez, Mike Gannu, Josh Wink, Rampue (Live),Ferhat Albayrak, Güneş Ergün, Mehmet Akar, Murat Uncuoğlu, Volkan Gündüz, Gudi Showcase, Berlinist Showcase.

ALAÇATI

■ Alaçatı’nın en güzel sahilinde, denize nazır muhteşem partiler düzenleyen Bej’de tatilin en unutulmaz ve en eğlenceli anlarını yaşayacak, dünyaca ünlü DJ’lerin canlı performanslarını dinleyeceksiniz! Bu gece sahne DJ Maestro’nun olacak...

SEFERİHİSAR

■ Denize sıfır, 60 dönümlük çok geniş bir arazide, 20 bin çadırlık konaklama kapasitesine sahip, 100 bin kişinin aynı anda eğlenebileceği Alive Open Air Festivali sahnesinde bugün Mor ve Ötesi, Cem Adrian, Anima, Kesmeşeker, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Adamlar, Barış Demirel sahnede olacak.

09.08.2015

GÜMÜŞLÜK

■ Zeynep Işık, Serla Balkarlı ve Melih Kara’dan oluşan Tango grubu Fuego Trio, Eklisia Oda Müziği Festivali kapsamında saat 21.30’da Eklisia Kilisesi’nde sahne alıyor.

ANTALYA


■ Ankaralı rock müzik grubu Son Feci Bisiklet, 21.30’da Simurg Temple sahnesinde bir konser verecek.

ÇEŞME

■ Piyano uzmanlığından yola çıkarak canlı performanslarına klavyeyi ekleyerek dinleyenlerine sıra dışı bir müzik deneyimi yaşatan, melodik setleriyle trance müziğin günümüzdeki önde gelen temsilcilerinden olan DJ Giuseppe Ottaviani, Tomorrowland gibi dünyanın en büyük festivallerinden sonra, Fly-Inn Beach’te hafızalardan silinmeyecek bir performans yaşatmaya hazırlanıyor.

■ Alive Open Air Festivali sahnesinde bugün MFÖ, Mavisakal, Moğollar, She Past Away, Kül, Ehl-i Keyf ile Nilüfer Açıkalın konserleri izlenecek.

10.08.2015

 ■ Bülent Ortaçgil ve sahnede birlikte etkileyici performanslar sergileyen Birsen Tezer ile Hüsnü Arkan, Turkcell Yıldızlı Geceler Kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde olacak.

11.08.2015

■ Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi, 21.00 itibarıyla Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregovic’i ağırlayacak. Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında gerçekleşecek konser 21.00’de başlayacak.

İZMİR

■ Bornova Açıkhava Tiyatrosu sahnesi 21.00 itibarıyla Ankaralı rock grubu Son Feci Bisiklet’i ağırlayacak.

BALIKESİR

■ Türk halk müziğinin sevilen isimlerinden Sabahat Akkiraz ve Mustafa Özarslan, saat 21.00 itibarıyla Altınoluk Amfitiyatro sahnesini paylaşacak.

BODRUM

■ Dünyada ve Türkiye’de tek yüzen disko Bodrum Club Catamaran’da Murat Dalkılıç sahne alacak.

GÜMÜŞLÜK

■ Ceyhan ve Fatma Olten’in kurduğu; kemanda Elif Nihal Akın ve Gülce Karagözcük, viyolada Ercan  Atasoy, viyolonselde Beste Başçı’dan oluşan Olten Quartet, Eklisia Oda Müziği Festivali kapsamında saat 21.30 itibarıyla Eklisia Kilisesi’nde bir konser verecek.

12.08.2015

■ Halil Sezai etkileyici şarkı sözleri ve kendine özgü yorumu ile saat 21.00’de Turkcell Yıldızlı geceler kapsamında Yasmin Levy ile birlikte Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda bir konser verecek.

■ Sosyal sinema platformu Fil’m Hafızası, Belong partilerine devam ediyor. Fight Club konseptiyle saat 21.00 itibarıyla Mentha’da gerçeklecek partinin konsepti Fight Club olacak.

BURSA

■ Goran Bregovic, İstanbul konserinden sonra bu sefer Bursa’da. Bursa Kültür Park Açıkhava Tiyatrosu’ndaki konser 21.00’de başlayacak.

BALIKESİR

■ Sıla, saat 21.00 itibarıyla Altınoluk Amfitiyatro’da konser verecek.

AYVALIK

■ Balkan şarkılarının sevilen yorumcusu Suzan Kardeş, saat 21.30’da Ayvalık Amfitiyatro’da sevilen şarkılarını seslendirecek.

KUŞADASI

■ Ceyl’an Ertem, 3. albümü “Amansız Gücenik”ten şarkılarla Hayal Kahvesi Kuşadası’nda sahnede olacak.

ANKARA

■ Passage Pub sahnesi, 21.30 itibarıyla Adamlar konserine ev sahipliği yapacak.


13.08.2015

■ Funda Arar, Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda bir konser verecek.

İZMİR

■ Romantik şarkıları ve etkileyici sesiyle Yaşar, 21.00 itibarıyla Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu sahnesinde bir konser verecek.

■ Yeni Türkü en sevilen şarkıları ile saat 21.00’de Bornova Açıkhava Tiyatrosu’nda müzikseverlerle birlikte olacak.

GÜMÜŞLÜK

■ Eklisia Oda Müziği Festivali kapanış konserinde usta tiyatrocu Genco Erkal ile uluslararası başarılara sahip şef Naci Özgüç yönetimindeki Camerata İzmir Topluluğu, Eklisia Kilisesi’nde sanatseverlere müzikli bir dramatik yapıt sunacaklar. Performans 21.30’da başlayacak.

BODRUM

■ The Marmara Bodrum’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen Pannonica Jazz Sunset at The Marmara Bodrum konserleri kapsamında sahne bugün ve yarın 19.30’da Hakan Çimenot Trio’nun.

BALIKESİR

■ 90’lı yıllardan bu yana müzik kariyerine devam eden Harun Kolçak, 21.30 itibarıyla Altınoluk Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnede olacak.

■ Tropicana Club sahnesi 22.00 itibarıyla Ece Seçkin konserine ev sahipliği yapacak. 14.08.2015

■ 90’lı yılların indie sahnesinin efsane isimlerinden The Charlatans, saat 21.00 itibarıyla KüçükÇiftlik Park sahnesinde bir konser verecek. Konserin ön grubu Adamlar olacak.

■ Sertab Erener, 21.00 itibarıyla Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde dinleyicileriyle buluşacak.

■ Kloster kabini cuma gecesini Cue Presents: Marek Hemmann Live gecesiyle renklendirecek, etkinlik 22.00’de başlayacak.

■ Mask Live sahnesi 22.00 itibarıyla alternatif müzik grubu No Land konserine ev sahipliği yapacak.

■ Enerjik performanslarıyla Baba Zula, 22.30 itibarıyla KadıköySahne’de olacak.

■ Caz müziğinin başarılı ismi İlhan Erşahin, “İstanbul Sessions” projesiyle 22.00 itibarıyla Dorock Stage sahnesinde performans sergileyecek.

14.08.2015

■ Sertab Erener, 21.00 itibarıyla Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde dinleyicileriyle buluşacak.

VİZYON

Fant4stik dörtlü huzurlarda


Josh Trank’ın yönetip Miles Teller, Kate Mara, Michael B. Jordan ve Toby Kebbell’in rol aldığı Fant4stik, bir Marvel macerası. Aykırı dört gencin, alternatif ve aynı zamanda tehlikeli bir boyuta ışınlanmasıyla olağanüstü bir fiziksel değişime uğramalarını konu alan filmde aksiyona doyacağız.

Ağır bir çatışma Aç Kalpler

Saverio Costanzo’nun yönetip Alba Rohrwacher, Adam Driver, Roberta Maxwell’in rol aldığı Aç Kalpler, evli bir çiftin çatışan düşüncelerinin hikâyesi. Mina ağır bir diyet yapmaktadır. Üstelik bu diyeti bebeğine de uygulamaya çalışmaktadır. Bebeğin büyüme sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını gören Jude, duruma müdahale eder.

Son Şans’ı kaçırma

Antoine Fuqua’nın yönetip Jake Gyllenhaal, Forest Whitaker, Naomie Harris ve Curtis Jackson’un rol aldığı Son Şans’ta; Billy Hope, güzel ve sevgi dolu bir eşe ve harika bir kız çocuğuna sahiptir. Yaşayacağı, geri dönüşü olmayan bir trajediden sonra Hope dibe vurur ve küçük bir spor salonunda tekrar geri dönmek için çalışmaya başlar, kaybettiklerini kazanmak için bir mücadeleye girişir.

Vahşet Geçidi

David Campbell’in yönetip Jessica Tovey, Nicholas Gunn, Tim Phillips ile Pippa Black’ın rol aldığı Vahşet Geçidi, gerçek olaylardan ilham alan bir hikâye. Oscar ve Geordie; Amelia, Toby ve Maya’yı kasabalarındaki hayalet motorcu efsanesinin peşine düşmeye ikna ederler. Efsaneye göre, Limon Ağacı Geçidi’nde geceleri bir hayalet belirmektedir.

BAŞKA NE VAR

■ Her yaştan oyuncak meraklıları için; tasarımdan vintage’a, tahtadan antikaya her çeşit oyuncak, çocuk kitapları, rengârenk geçici dövmeler ve hayvan dostlarımız için özel oyuncaklar bugün 12.00-20.00 saatleri arasında Kanyon’da buluşuyor. Bu cıvıl cıvıl oyuncak pazarında hem küçüklerin hem büyüklerin ilgisini çekecek çeşit çeşit oyuncak yeni sahipleri ile buluşacak.

■ Tarihin içinde ilmek ilmek dokunan, 28 yıldır adına bir festival konan Şile Bezini dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlenen Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl 10-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde el sanatları sergilerinden uluslararası halk oyunu gösterilerine, etnik sunumlardan panellere kadar birçok etkinlik olacak. Geçmiş yaşamların bugüne taşınmasında önemli bir köprü ve etmen işlevi gören Şile Bezi, her motifte bir hikâye barındıran, sevinçleri, hüzünleri, ayrılıkları, özlemleri sanatsal yorumları işlemelere taşıyan bir değer. 13 ülkeden 50 el sanatları üstadının katılacağı festivalde Şile Bezinin geçmişten günümüze taşınmasında ve yörenin tanınmasında önemli bir kültürel tema olarak korunması, bunun yanı sıra ekonomik varlığını da sürdürmesi gerektiği konusu işlenecek.

■ Alaçatı’nın en popüler mekânlarından Köyün Delisi’nin arkasında açılan Neyse Türlü İşler Bahçesi; 5-11 Ağusos tarihleri arasında düzenlenen Smallist Tasarım Günleri’yle kapılarını açıyor. Dekorasyonu ile de ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim yaşatmayı hedefleyen Neyse Türlü İşler Bahçesi’nde 24 tasarımcının özenle hazırladığı eserlere göz atmayı unutmayın.

■ Karadeniz insanının yaratıcı ve eğlenceli yanını ön plana çıkaran, tahta F1 araçlarının kıyasıya mücadele ettiği Red Bull Formulaz, yarın Rize’nin Ardeşen İlçesi’ne bağlı Tunca beldesinde gerçekleştirilecek. Kıvrak zekâ ve yaratıcılığın konuşacağı yarış 18 yaş üstü herkese açık. Kendine özgü kuralları, eğlenceli parkuruyla Türkiye’nin dört bir yanından yarışmacılar, kendi tasarımları olan birbirinden ilginç tahta arabalarla 1.6 kilometrelik parkuru yer yer saatte 60-70 kilometre hıza erişerek en kısa sürede tamamlamaya çalışacak.

HABERDAR OL

■ Türkiye’de müzik ve eğlence sektöründe öncü işlere imza atan ve 2 yıl önce hayatını kaybeden Pozitif’in kurucu ortaklarından Mehmet Uluğ’un adı yine müzikle yaşatılıyor. Düşler Akademisi Kaş bünyesinde açılan Mehmet Uluğ Müzik Evi (MUME),müziğin doğayla buluştuğu noktada kapılarını açtı. Geçtiğimiz yıl Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen Mehmet Uluğ Anma Gecesi’nden elde edilen gelirle ilk adımları atılan Mehmet Uluğ Müzik Evi, engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin sanat yoluyla sosyal hayata katılımını hedefleyen Düşler Akademisi Kaş bünyesinde müzikle iç içe olmak isteyen herkes için kuruldu. Kamp alanının içindeki Mehmet Uluğ Müzik Evi’nde bulunan kayıt stüdyosunda, Düşler Akademisi’nin konuk ettiği gençlerin yanı sıra isteyen her sanatçı, belirli bir ücret ödeyerek stüdyoda kayıt yapabiliyor. Bu sayede Düşler Akademisi’ne de destek olunuyor.

■ Baksı Müzesi hayalden gerçeğe dönüşünün 10. yılını, özgün besteleri, şarkı sözleri, yorum ve icra teknikleriyle müzik dünyasında yeni bir tarzın doğuşuna yol açan üç büyük ozan Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu konseri ve küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği ON sergisiyle selamlıyor. Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu’nun sahne alacağı 10. yıl konseri, 12 Ağustos’ta müzik severleri Baksı Müzesi’ne davet ediyor. 12 Mayıs 2016’ya kadar görülebilecek olan ON sergisiyse, çağdaş sanatçıların eserlerini, yerel sanat yapıtlarını ve tarihsel olduğu kadar etnografik açıdan da önemli eserleri içeren özel bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturuyor.

 ■ 13 Ekim 2015’te rock dünyasının divası Marianne Faithfull bir kez daha İstanbul’da, CRR’de boy gösterecek ve 50 yıllık kariyerini sahneye sığdıracak. Öncesinde ise sahne Hauschka’nın olacak... Biletler satışa çıktı, tükenmeden edinmeli!

SERGİ

■ O’Art’ın yaz karması Art Alem, 13 Eylül’e kadar sanatseverlerle buluşuyor. Fotoğraftan heykele, resimden dijitale farklı disiplinleri bir araya getiren sergide Ahmet Özparlak, Bahadır Yıldız, Çağdaş Erçelik, Derya Özparlak, Eda Taşlı ve Serdar Kaynak’ın sıra dışı heykelleri ile katıldığı yaz karmasında Ayşegül Kırmızı, Cömert Doğru, Esma Sürücü, Ezgi Bilgin, Gülsibel Kamışlı, Leyla Emadi, Mehmet Çevik, Mustafa Özbakır, Özlem Üner, Pemra Aksoy, Seher Yılmaz ve Serdar Akkılıç tablolarıyla; Burcu Orhon, Hande Göksan, Işıl Arısoy Kaya ve İpek Yeğinsu da dijital çalışmaları ve fotoğraflarıyla yer alıyor.

■ Özgün çalışmalarıyla adından söz ettiren 3 sanatçı, Özlem Paker-Seçil ErelNezih Çavuşoğlu’nun bir araya geldiği Yalın Hali sergisi, 14 Ağustos-30 Ekim tarihleri arasında Bodrum-Torba’daki Casa dell’Arte Galeri’de gerçekleşecek. İşlerinde kullandıkları yalın üslubun yanı sıra insanın dünya üzerindeki yalın olma halini ve medeniyetin evrimini incelemeleriyle de birbirleriyle ilişkilendirilebilecek bu 3 sanatçının eserleri izleyiciye bir buçuk ay boyunca alternatif bir deneyim sunacak.

SAHNE

■ Nejat Uygur, doğumunun 88. yılında Süheyl&Behzat Uygur Tiyatrosu tarafından hazırlanan Markopaşa müzikali ile anılacak. Günümüze yeniden uyarlanan müzikal, yarın Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda 21.00’de sahnelenecek.

■ Mizah yüklü gösteri Yaka Paça’da gündelik hayattaki komik durumları, müthiş bir performansla sahneye taşıyan sekiz oyuncu, tiyatroyu bir kahkaha atmosferine dönüştürüyor ve her turda komedi dozu artıyor. Tiyatro Karakutu’da sahnelenen oyun 28 Ağustos’a kadar izlenebilir.

YEME-İÇME

■ Eşsiz boğaz manzarası, seçkin sunum ve lezzetleriyle 21 yıldır misafirlerine farklı deneyimler yaşatan Sunset Grill&Bar, şimdi de öğle saatlerine özel olarak eklediği brasserie konseptiyle yeme içme dünyasına yeni bir soluk getiriyor. Mekân, Fransız Şef Fabrice Canelle’in brasserie için özel olarak hazırladığı yaz mönüsüyle 12.00 ve 16.00 saatlerinde misafirlerini bekliyor.

■ Dünyaca ünlü İngiliz şef Tom Aikens’ın Zorlu Center’da hizmet veren restoranı Tom’s Kitchen İstanbul, mönüsündeki içecekler ile yaza ferahlık katıyor. Tom’s Kitchen İstanbul mönüsünde yer alan taze meyvelerle hazırlanan meyve suları ve zengin içeriğe sahip alkolsüz kokteyller, en çok tercih edilen içecekler olarak ön plana çıkıyor.