Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mehmet ÇALIŞKAN / HABERTÜRK MAGAZİN

BKM Film, bir sezonda en çok film üreten şirket olarak Türk sinemasının rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Bu sezon 11 filmi vizyona çıkarmaya hazırlanan BKM Film, 2001 yılından bugüne yapımcılığına imza attığı 29 filmle 51 milyon kişiyi sinema salonlarına çekti.

Gerek film gerekse izleyici sayısı açısından sinema sektörünün en önemli aktörlerinden biri haline gelen BKM Film, ürettiği film sayısını her yıl artırarak 15 yılda 29 filme imzasını attı. Bu sezon ise 11 filmi gösterime çıkararak Türk sinemasının rekorunu kırmayı planlıyorlar. 8 film için gösterim tarihleri belirlenirken 3 film için de hazırlıklar son aşamaya geldi. İsimleri henüz açıklanmayan üç filmin çekimlerine önümüzdeki günlerde başlanacak.

Ozan Açıktan’ın çektiği ‘Annemin Yarası’nda, Meryem Uzerli başrolü Ozan Güven, Belçim Bilgin ve Okan Yalabık‘la paylaşıyor.

BKM’nin bu sezon gösterime çıkaracağı yapımların bir çoğu ‘gişe canavarı’ tabir edilen cinsten. Rekortmen ‘Düğün Dernek’in devamı ‘Sünnet’, Burak Aksak’ın ikinci filmi olan ‘Kara Bela’ ve iki milyona yakın izleyiciyi salonlara çeken ‘Kocan Kadar Konuş’ serisinin ikinci filmi ‘Diriliş’, BKM’nin bu sezondaki gişe potansiyeli yüksek filmlerinden bazıları.

Necati Akpınar ve Yılmaz’ın oyun 1994’te kurduğu BKM Beşiktaş Kültür Merkezi, kuruluşundan birkaç ay sonra sahnelenmeye başlanan ‘Otogargara’, oyunu sayesinde adını duyurmuştu.

Yılmaz Erdoğan ile Necati Akpınar’ın, 15 yıl önce kurdukları BKM Film, 2001’de gösterime giren ‘Vizontele’ ile sinemaya adım atmıştı.

‘VİZONTELE’ İLE YENİ DÖNEM

Tiyatro oyunları ve konser organizasyonlarıyla eğlence sektörünün önemli aktörlerinden biri haline gelen BKM, 2000’de kurulan yan kuruluşu BKM Film’in 2001’de gösterime giren ilk filmi ‘Vizontele’ ile sinemaya adım attı. Yılmaz Erdoğan’ın çocukluğundan kalma anılarını senaryolaştırdığı ve 3 milyon 308 bin kişiyi sinema salonlarına çeken film, o dönemde Türk sinemasının en çok izlenen filmi olmuştu.

'Düğün Dernek 2: Sünnet'


'Kocan Kadar Konuş'un büyük ilgi görmesi ikinci filmin yolunu açmış oldu.


Kara Bela


BKM'NİN BU SEZONKİ FİLMLERİ

1- KARA BELA (18 Eylül)

2- HAYAT ÖPÜCÜĞÜ (9 Ekim)

3- DÜĞÜN DERNEK 2: SÜNNET (4 Aralık)

4- DEDEMİN FİŞİ (Ocak 2016)

5- ANNEMİN YARASI (Şubat 2016)

6- KOCAN KADAR KONUŞ 2 (Ocak 2016)

7- EKŞİ ELMALAR (Mart 2016)

8- BİR BABA HİNDU (Mart 2016